We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fare!

36 13 34
15.09.2021

Bazılarının ‘güç' korkusu altında ezilip fare gibi kaçacak delik aradığı, trişkadan şeyler yazıp gününü kurtardığı zamanlarda o, hep doğru bildiğini yazmayı sürdürdü… Yazdıklarına kızanlar ne diyeceklerini şaşırıp çağrıda bulundu bir ara: “Yılmaz Özdil ve onun gibilerin cenaze namazını kıldırmayın!”

Yılmaz, geçenlerde köşesinde bir yazı yazdı. Yazının içinde, 1964 yılında Douglas Engelbart tarafından icat edilen mouse, yani bütün dünyanın çoluk çocuk elinden düşürmediği ‘fare' dediğimiz alet de geçiyordu. Bu kez, mouse'a çok kızdılar! Hakaretin bini bir para…

Baktım fare çok meşhur oldu, yararlı bir iş yapıp yazayım dedim… Teknoloji kusurlu olduğum için yazının konusu mouse olmayacak. Bildiğin ince uzun kuyruğu bulunan, dört ayaklı, fındığı olduğu gibi kedi korkutacak kadar irisi de bulunan, evlere, işyerlerine, fabrikalara, gemiye, tekneye ve hatta paraya pula dadanıp yiyip bitiren fare!

***

Belki de bu yüzden nerede alengirli bir iş, anlatılacak bir olumsuzluk var atalarımız fareli bir atasözü miras bırakmış bize. Dillerden düşmeyen ünlülerini seçtim.

Mesela, büyük umutlar beslenen, güvenilir olduğu sanılarak arkası sıvazlanıp yapsın diye kendisine bir iş verilen birinin bize ‘budur' diye kakalamaya çalıştığı uyduruk şeyi, güvenilen kişinin kalitesini gördüğümüzde direk onu deriz: Dağ fare doğurdu!

Bir zamanlar ne güzel bir yerdi ve o zamanlar buralarda insanlar vardı deyip hayıflandığımız zamanlarda, şimdi öyle........

© Sözcü


Get it on Google Play