We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dedikoduydu hani!

68 24 68
17.08.2021

Coni yenilmiş, Afganistan'dan kaçıyordu. Kabil size emanet demeye başladılar. Askerimizi, polisimizi ateşe atmayın diye feryatlar yükselirken içeriden, uyanık Batı, ‘büyük devletsiniz vesselam' deyip alkışlıyordu bizimkileri. Pek hoşumuza gitti. Pazarlıklar filan derken evdeki hesap Taliban'a uymadı. Film gibi oldu, insanlar uçakların önüne atlıyor, tekerine yapışıp havadan yere düşüyor! Herşey mis gibi(!) kontrol altındayken, birkaç gün önce şunlar oldu…

12 Ağustos… Cumhurbaşkanı telefon diplomasisi başlattı. Erdoğan, Afganistan cumhurbaşkanı Eşref Gani ile görüştü, “Afganistan'ın biran evvel hak ettiği barış ve istikrara kavuşması için Türkiye olarak dost ve kardeş Afgan halkının yanında olmayı sürdüreceğiz” dedi.

14 Ağustos… Afganistan cumhurbaşkanı Eşref Gani, halka seslendi: “Cumhurbaşkanı olarak vatanı savunmaya devam edeceğim. Uluslararası ortaklarımız ve siyasi liderlerle görüşmelerim sürüyor. Afgan halkının mülteci durumuna düşmesini engelleyeceğiz.”

15 Ağustos saat 11:00… Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar, Afganlar'ın Türkiye'ye giriş için kullandıkları noktaları incelemek için beraberindeki kuvvet komutanları ile İran sınır hattına gitti. Buradan Cumhurbaşkanı ile telefon görüşmesi yaptı. Erdoğan, komutanlara şunları söyledi: “Afganlar konusunda dedikoduya dayalı sıkıntıları sizler bertaraf edeceksiniz. Çünkü, bir yalan terörü Türkiye'de estiriliyor.”

15 Ağustos saat 14:00… Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığı'nda Pakistan MİLGEM Korvet Projesi gemi denize iniş töreninde konuştu bu kez: Giderek yoğunlaşan ve İran üzerinden gelen bir Afgan göçmen dalgası ile karşı karşıyayız! Afganistan'ın istikrarı için her türlü çabayı göstereceğiz.

15 Ağustos… Afganistan cumhurbaşkanı Eşref Gani, dört otomobil dolusu para ile Kabil'den kaçtı! Sosyal medya hesabı üzerinden şu açıklamayı yaptı: Ya saraya girmek isteyen silahlı Taliban ile yüzleşmeliydim ya da hayatımı onu korumaya ve beslemeye adadığım........

© Sözcü


Get it on Google Play