We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bufalo değiliz ki! İnsanız, insan…

31 36 176
15.08.2021

Kuzey Amerika kıtasında çok değil, geçen yüzyıl milyonlarca bufalo yaşıyordu. Kızılderili öykülerine göre, ovalar ve vadiler bufalo sürüleriyle doluydu. Bufalo sürüleri koşunca gök gürültüsünü andıran ses kilometrelerce ötelerden duyulurdu. Fakat, 19. Yüzyıl'ın ortalarına gelindiğinde nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı görkemli bufalolar.

Çünkü, Amerika'nın doğu ve batı kıyılarını birbirine bağlayan demiryolu yapımına başlandı! Çalışan yüzbinlerce işçinin karnı doyurulmalıydı. Ucuz et için başlayan katliam sonra başka bir kıyıma döndü. Katliamın baş rolünde ‘efsane' haline gelen, filmleri yapılan Bufalo Bill takma adıyla tanınan Bill Cody vardı… Tek başına 4860 bufalo vurdu! Demiryolu bitti ‘deri ticareti' başladı bu kez. Yüzbinlerce bufalo sadece derileri için avlandı. Kızılderililer, kutsal saydıkları canlılara yapılanı anlayamıyordu. Çünkü, vurulup derileri alındıktan sonra çürümeye bırakıldılar!

Bufalolarla ilgili bir belgesel izlemiştim yıllar önce. Uzaktan, bir tepenin üzerinde yere boylu boyunca uzanmış ellerindeki dürbünlü tüfeklerle aşağıda otlayan bufalo sürüsünde seçtikleri birine ateş ediyordu avcılar.

Namludan çıkan mermi dev cüssenin derisine zarar vermemek için özellikle baş tarafından vuruyor, koca canlı sendeleyip yere yığılıyordu. Sürüdeki diğer........

© Sözcü


Get it on Google Play