We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bizim onlardan daha önemli neyimiz var?

25 29 46
07.09.2021

Ne vakit açılsa, bu konudaki farklı düşüncem nedeniyle beni yakından tanıyanlar tarafından bile eleştiriliyorum. 1.5 yıl aranın ardından okullar açıldığına göre ‘bu sakıncalı düşüncemi' sizlerle de paylaşabilirim…

***

İktidarın ‘çok zengin olduk' gibi uçukluklarına bakmayın, gerçekte ‘yoksul' bir ülkeyiz! Yoksulluk ayıp değil, ‘gerçek zenginlik' ise han hamam, kat yat, bankada istiflenen para hiç değil. Bakın eloğlu gerçek zenginliği nerede arıyor…

Örneğin Japonya… Kişi başına düşen milli gelirleri 50 bin dolara yakın! Nüfusları bizden çok fazla. İşsizlik oranı yüzde 2.4, enflasyon yüzde bir!

Bütün okullarda ‘tehlikeli' işler için yardımcı personel var ama Japonya'da okulları tek bir ayrım bile yapılmadan öğrenciler, anaokullarını da veliler temizliyor!

Japonya'da okullar 1 Nisan'da başlar ve 31 Mart'ta biter. Yılda 240 gün ders. Bazı okullar cumartesi günleri de eğitim verir. Ortaokul ve liselerde her ders 50 dakikadır ve her gün 6 ders yapılır.

Japon eğitim sisteminde, ‘öğrencilerin kendi arkalarını toplamaları ve temizlemelerini istemek' tuhaf değildir. 6'ncı ve 12'inci sınıflardan gelen öğrenciler takımlar halinde haftada en az iki kez kendilerine ait alanları pırıl pırıl yapıyor, tuvaletler dahil! Zengin Japonlar bunu yapınca ‘aptal ya da minikleri kullanıp onlara baskı yapan bir millet mi' oluyor?

Durumu şöyle izah ediyorlar: Biz öğrencilerin gerçekten sahiplendiği ve kendilerine ait olduğunu bildikleri bir okul istiyoruz… Uzmanlar buna aidiyet duygusu diyor… Bizim gençlerin çoğunun yurtdışına gitme hevesi acaba nereden geliyor?

10'ncu sınıf öğrencisi bir Japon çocuk bu temizlik işine şöyle bir örnek veriyor: Bir sınıf arkadaşım bir gün arkasında pislik bırakmıştı. Ona gidip, ‘Lütfen çöpünü kendin atabilir misin? Böylece onu ben atmak zorunda kalmam' dedim…

Dünyanın ‘bizim gibi üfürükten değil' gerçekten en zengin 10 ülkesinden biri olan Japonya'da okulları minicik elleriyle öğrenciler, onların gücünün yetmediği anaokullarında ise velileri temizlerken okula giden milyonlarca Japon çocuk ‘özel olarak hazırlanan, yaşlarına uygun, dengeli' yemekleri bedava yiyiyor! Yemek servisi ve temizlik yine öğrencilere ait. Okullarda yiyecek alınabilecek kantinler yok.

Salgın yüzünden okullar kapalı kaldığı süre boyunca yoksul öğrencilerin sağlıklı ve bedava beslenmelerinden mahrum kalmamaları için Japonya'daki okullar yemek çıkarmaya devam etti. Bu yemekler hem yoksul öğrencilere hem de ailelerine ulaştırıldı! Yemek göndermenin mümkün olmadığı yerlerde ise kredi kartına benzer kartlarla bu ailelerin gıdaya ulaşması sağlandı!

En güzel ve güncel örneği........

© Sözcü


Get it on Google Play