We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bitmek üzere olan maç!

27 28 26
18.09.2021

Memlekette erkek çocuk olup sokakta top koşturmayan azdır. Ben de annemden komşu Huriye Hanım Teyze'nin camını başka bir çocuk kırsa bile top yüzden epey dayak yemişimdir!

Evden araklanan beyaz fanilalar, Bakkal Ramazan Abi'den alınan kumaş boyası ile Bayram Abilerin bahçesinde yakılan ateşin üzerinde kaynayan su dolu teneke içinde iplerle yapılan motiflerle tek renk boyanır ve mahalle takımı forması hazırlanırdı… 11 kişilik takım bir türlü çıkmadığından o zamanlar takımlarımız güç bela 6'şar kişiden oluşurdu. İşte bu takımlar anne azarından ve dayağından kurtulursa az ötedeki arsada gazozuna maç yapardı.

Ben şahsen çocukluğum boyunca 1-0, 0-0, 2-1 biten mahalle maçı görmedim… Sonuçlar yap hep, ya hiç olurdu… 6-0, 10-1, 7-5 falan biterdi maçlar! Hatta bazen o kadar çok gol yenirdi ki, sayı unutulur onun için kavgaya bile tutuşulurdu! Her hezimetin ardından takımlar ‘senin yüzünden, yok kaleci kova onun yüzünden diye' dağılır, kurulacak yeni takım forması için evden bir atlet daha aşırılırdı.

Bol gollü çocukluk maçlarında oyun şöyle gelişirdi. Gol yedik 1-0 oldu… Hadi başlıyoruz arkadaşlar! Yediğimiz gol 2 oldu… Hadi arkadaşlar başlıyoruz! 6-0 oldu… Tamam şimdi başlıyoruz arkadaşlar!

Yedi sekiz gol yemiş, topu topu bir gol atmışsınız, üstelik maç bitiyor ne başlaması yahu? Çocukça bir umut işte!

***

Aralık 2007… “Enflasyon hedefimizi aşmıştır. Burada bir başarısızlığımız var kabul ediyorum. Mücadeleye devam!”

Haziran 2008… “Küresel dalgalanma ve kuraklık nedeniyle enflasyonda bir miktar artış olmuştur. Enflasyonla mücadele kararlığımız sürüyor!”

Mart 2009… “Biz bu ülkeyi DSP, ANAP, MHP iktidarından yüzde 30'luk enflasyonla aldık. Bugün yüzde 7.7. Resmi rakamlarla konuşuyorum, hayallerle değil!”

Kasım 2010… Arap Bankalar Birliği'nden ‘Liderlik Ödülü'........

© Sözcü


Get it on Google Play