We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir kötü bir iyi haber

36 21 1
26.08.2021

Önce kötüsü… Belgin Doruk, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Kartal Tibet, Zeki Müren hatta Kıvanç Tatlıtuğ filmlerde yakalandı bu hastalığa… Hıçkırık, Son Beste, Hicran Yarası, Beyaz Güller, Boş Çerçeve, Kelebeğin Rüyası ağlattı bizi.

Şarkılar yazıldı, bestelendi. Şair Abdülhak Hamid, eşi Fatma Hanım illet hastalık yüzünden ölünce yazdı meşhur Makber'i. Hacı Arif Bey, eşi Zülf-i Nigar Hanım amansız hastalığa yenik düşünce güftesi Namık Kemal'e ait olan şarkıyı besteledi: Olmaz ilaç sine-i pareme…

Tanımı şöyle: Belirtiler hafif başlar, yavaş yavaş ilerler. İnsan hastalığını fark edemez doktora gitmekte çok geç kalır. Tüberküloz, yani verem… Halkın dediği ince hastalık.

2017'de dünyada veremden 1 milyon 300 bin kişi öldü. Aynı yıl 10 milyon kişi verem oldu. 2018'de dünyanın yüzde 23'ü, 1 milyar 700 milyon kişinin verem mikrobu taşıdığı saptandı… 2020 sayıları açıklanmadı ama ölümler 2 milyonu çok çok aşacak! Dünyanın dengesini bozan koronavirüsten kaybettiğimiz insan sayısı ise 4.5 milyon.

Aslında tüberkülozlu hasta sayısı her yıl azalıyordu. Türkiye'de 2005'te 20 bin 535 olan sayı 2019 yılında 11 bin 401'e düştü. Aynı yıl kırılma yaşandı veremle savaşta… Çünkü, koronavirüs çıktı. Üstelik belirtileri vereme çok benziyor. İnsanlar koronavirüs korkusundan sağlık kurumlarına gitmemeye başladı. Hastalar, yakınları ve onlarla temas edenler risk altına girdi. Verem kontrolden çıktı! Uzmanlara göre koronavirüsün ilk yılında veremle savaşta 12 yıl geriye........

© Sözcü


Get it on Google Play