We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Aynı adalete iki 28 Şubat!

42 38 98
22.08.2021

Generallere ‘28 Şubat Davası' açan savcı FETÖ'den ceza aldı, dava açılmasına neden olan ‘sahte belgeleri' gönderen askeri adli müşavir albay FETÖ'cü çıktı ama yine de yaşları 80'in üzerinde 14 emekli general cezaevine atıldı.

Şeriatın kestiği parmak acımaz mı diyeceğiz şimdi? Olaylar tam da oradan, ‘şeriat isteriz' diye başladı. Yani kesilen parmak acıyor!

Yazacak çok şey var. Adalet dinler mi peki… Mesela, 14 general mahkemeye “28 Şubat davası, Balyoz ve Ergenekon kumpaslarının devamıdır. İşte belgeleri de bunlar” diye dilekçe yazdı, tam 1734 sayfa! Ne oldu? Rütbe sökme ve müebbet hapis…

Sözün bittiği yerdeysek, çifte standart adalet sistemimize değil, olan biteni çabucak unutan toplumsal belleğimize sesleneyim.

***

28 Haziran 1996… Refah Partisi ve Doğru Yol Partisi koalisyon hükümeti rahmetli Necmettin Erbakan'ın başbakanlığında kuruldu.

6 Ekim 1996'da Ankara Kocatepe Camii'nde ‘Şeriat isteriz' yürüyüşü yapıldı.

11 Ocak 1997'de Erbakan Başbakanlık Konutu'nda 51 tarikat liderine ve şeyhlere iftar yemeği verdi.

30 Ocak 1997'de Ankara'da Sincan Belediyesi Kudüs Gecesi düzenledi. Salona, Hamas ve Hizbullah liderlerinin fotoğrafları asıldı, İran Büyükelçisi ateşli bir konuşma yaptı. Cihat oyunu sahnelendi.

4 Şubat 1997'de Sincan'da 20 tank ve 15 zırhlı araç yürüdü!

5 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Erbakan'a, “Devletin kurumlarına köktendinci cereyanların sızması kesinlikle önlenmedir” ifadelerinin yer aldığı uyarı mektubu verdi.

23 Şubat 1997'de Fatih Camii'nde kalabalık bir grup yeşil bayraklar ve ‘şeriat isteriz, halife isteriz, yaşasın Hizbullah' sloganlarıyla yürüdü.

28 Şubat 1997, Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Demirel ve Başbakan Erbakan başkanlığında toplandı. Çankaya Köşkü'ndeki toplantı 8.5 saat sürdü.

1 Mart 1997'de MGK'da 20 madde üzerinde uzlaşıldığı ortaya çıktı. Maddelerden biri ilginçti: “TSK'ya aşırı dinci kesimden sızmaları önlemek için uygulanan mevzuat ve kurallar diğer kamu kurum ve kuruluşları, özellikle üniversitelerle bürokrasinin her kademesinde ve yargı(!)........

© Sözcü


Get it on Google Play