We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AKP iktidarı camiye yardımı modernize etti!

100 23 1
01.08.2021

Her bayram sabahının değişmeziydi. Mahallenin camisinde, hocanın tanıdığı çocuklardan bazılarının görevi vardı. Önceden tembihli oldukları için hutbeyi bekler, hocanın “Ey cemaat-i müslimin” demesiyle düğmelerine basılmış gibi ayağa fırlarlardı. Mutlaka ikişer kişi olurdu. Birinin elinde poşet ya da kesme şeker kutusu, diğerinde makbuz koçanı. Safların aralarında dolaşır tek tek cemaatten para toplarlardı.

Halılar eskidi, yardım… Hopörlör arızalı, yardım… Minare merdivenlerinde sorun var, yardım. Çatı aktı, yardım… Devletimizin durumu malum, masraflara yardım… Yerlere serilecek hasır alınacak, yardım… Falanca semtte yeni yapılan camiye yardım…

Çocuk olduğumuz için tuhaf gelmezdi cami çıkışlarında duyduğumuz, “Boş geçmeyin sayın cemaat” şeklindeki çağrılar. Sonra büyüdük ve bir de ne görelim… Bu işlere bakan Diyanet İşleri, Türkiye'deki pek çok bakanlığın toplam bütçesi kadar gelire sahipmiş!

Yıllar geçip memleketi, Allah'ın izni ile ‘hem sivil, hem dindar, hem de demokrat cumhurbaşkanları' ve de imam hatipliler idare etmeye başlayınca değişti işler. Eskiden sadece bayramlara özgüydü; artık her cuma, camiye yardım!

Yardım işinde çığır açıldı. Dünyada açlar varken sen tok yatma, para. Somali'de kurban kesemeyenler var, para. Afrika'dakiler için, para. Çin'dekiler için, para… Millet ‘nereye gidiyor' demedi, ‘bunların alnı secde görüyor' deyip deyip verdi.

***

Başkasından para istemek çok zordur… İncelikleri........

© Sözcü


Get it on Google Play