We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Afganlar kaçıyor da Türkler nereye peki

48 33 1
28.08.2021

Günlerdir izliyoruz yurtlarından kaçmaya çalışan onbinlerce Afganı. Yabancı askerlerin merhametine sığınıp kapağı bir uçağa atmanın telaşındalar çoluk çocuk. Mahşer yeri gibi Kabil havaalanının içi dışı, oraya giden bütün yollar. Bombalar patlatıyor insanlık düşmanları, insanlar parça parça…

Çok zor bir durum… “Kaçıyorlar” demek dile kolay ama biz Türkler'e ters bu işler. Memleketin özgürlüğü için, gelecek nesiller rahat yaşasın diye, düşman postalı altında ezilmesin diye topraklarımız ölüme koşmuş ataların evlatlarıyız biz. Vatan bırakılır mı hiç… Evimiz, yurdumuz bırakılır da başka ellere kaçılır mı? Pilav üstü kuru gibi olsa da demokrasimiz ve özgürlükler başka memleket yok ki, iyiyi güzeli göremesek de, isteseler de istemeseler de sonuna kadar sahip olduğumuz tek vatan Anadolu'da, cennet yurdumuzdayız.

Afganlar yurtlarından kaçmaya çalışırken dikkatimi oradan gelen ve ‘bize çok şey anlatması gereken' Türkiye'ye benzeyen fotoğraflar, görüntüler çekiyor.

Manzara şu: Mahşeri kalabalık, her türlü trajedi ama en fazla da çöp var! Bildiğin ele ne gelirse, yenmiş içilmiş atılmış çöp…

Kaçanlar, kaçmayı kafasına koyanlar ‘burası bitti' diyerek bir daha geri dönmeyecekleri yurtları Afganistan'ı arkalarında çöp dağları bırakarak terk ediyorlar!

Tamam, onbinlerce........

© Sözcü


Get it on Google Play