We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

2023 hedefleri!

43 12 19
26.09.2021

Yıl 2023… “Cumhurbaşkanı'nın Talimatı ile Hükümet Sisteminin” ilk kalkınma planında öngörülen hedeflerin tümü tuttu. Hatta, ötesine geçildi. Gayri safi yurt içi hasıla 1 trilyon 80 milyar doları geçti! Milli gelir 12 bin 484 dolar olur denmişti, Türkiye sıralamada İsviçre'yi geçti! İşsizlik yüzde 9.9'a düşer denmişti, 0.9'a düştü! İlave istihdam 4.3 milyon olacak denmişti, daha fazla oldu.

Örneğin planda, dünya akademik başarı sıralamasında 2023'te Türkiye'den en az 2 üniversitenin ilk 100'e ve en az 5 üniversitenin de ilk 500'e girmesi sağlanacak denilmişti. Sistem değişikliği ve açılan çağa uygun yeni bölümlerle dünya sıralamalarını alt üst ettik! Kıskanılan başarının sırrı belliydi, ‘verilen talimatlara' uyularak kurulan yeni fakülteler!

***

Kuryelik Fakültesi! Bu bölüm sayesinde sadece 2021 yılında işsiz kalan çoğu üniversite mezunu 1 milyon işsiz iş buldu. Kuryelik mesleğinin hız ve inceliklerini öğrenip ekonomiye katkı sağlayan mezunlarıyla toplantı yapan Boğaziçi Üniversitesi'nin 2023 model atanmış rektörü, “Kuryelik Fakültemiz, gençlerin ilk sıradaki tercihi olmuştur, gururluyuz” dedi.

Dünyanın pandemiden kırıldığı günlerde ortaya çıkan fikir, derhal uygulamaya geçirildi. Tıp fakültesi olan tüm üniversiteler, “Tıpbi Deneklik fakülteleri” kurdu. Evet, riskli bir iş koluydu. Fakat, fakültelerde ‘deneklik' için yanıp tutuşan gençlere işin eğitimi verilerek risk azaltıldı. Tıpbi Denek olarak mezun olanların işleri garanti, maaşları dolgun, sigortaları tam yatıyordu.

Bilinen bir meslekti. Seyyar Satıcılık Yüksek Okulları kurulması ile bilimsel meslek oldu. Üstelik bu okullarda masraf sıfırdı. Binaya bile gerek duyulmuyor, işinin profesörleri eğitimin tamamını sahada veriyordu. Bu okulların başarısında spor hocalarının katkısı büyüktü. Öğrenciler, aldıkları kondisyon eğitimi sayesinde zabıtalara........

© Sözcü


Get it on Google Play