We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fahiş fiyat

1201 585 849
17.09.2021

Vatandaşa şirin görünmek için marketlerde “fahiş fiyat” denetimleri filan yapıyorlar ama…

Aslında fiyatlar artmıyor.

Ucuzlayan biziz.

Aynı parayı ödeyip aynı ürünü alamıyorsak, ürün aynı ürün olduğuna göre, karşılığında verdiğimiz para artık aynı para değil demektir.

Şöyle izah edeyim…

Çok sevdiğim bir davranış deneyidir.

Amerikalı ve Hollandalı biliminsanları, Sarah Brosnan ve profesör Frans de Waal tarafından Emory Üniversitesi laboratuvarında gerçekleştirildi, sonuçları Nature dergisi'nde yayınlandı.

Deneyin başlangıcında, iki maymunu, ayrı ayrı iki kafese koyuyorlar, maymunlar birbirini görmüyor, kafeslerin önünde küçük pencereleri var, maymunlara o pencerelerden birer çakıltaşı veriliyor, sonra bu çakıltaşını iade etmeleri karşılığında birer üzüm tanesi veriliyor, sonra yine birer çakıltaşı veriliyor, iade etmeleri karşılığında birer salatalık veriliyor, 15 defa tekrarlanıyor, çakıltaşını veriyor, üzümü alıyor, çakıltaşını veriyor, salatalığı alıyor, hiç sorun yok, maymunlar gayet memnun, alışveriş tıkır tıkır işliyor.

Deneyin ikinci bölümüne geçiliyor.

Maymunlar yine ayrı ayrı kafeslere konuyor ama, bu defa kafesler camdan, şeffaf, maymunlar birbirini görüyor, yine küçük pencereleri var, bu pencerelerden her iki maymuna birer çakıltaşı veriliyor, sonra bu çakıltaşını iade etmeleri karşılığında birer üzüm tanesi veriliyor, çakıltaşını iade eden üzümü........

© Sözcü


Get it on Google Play