We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

YSK üyeleri kul hakkı yediler mi?..

443 388 0
11.05.2019

Mazbatası Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilen Ekrem İmamoğlu tepkisini dile getirirken ‘Kurul, İstanbul'un seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı'na yönelik kararıyla, hukuk ihlâli yaptığı gibi, bir iftar vakti kul hakkı yemiştir' diyor.
Her konuşmasında ‘kul hakkı yendiğini' ısrarla vurgulayan İmamoğlu, bu kararın yurttaşların vicdanlarında asla onaylanmayacağını belirtiyor.

★★★

Biz de nereye gitsek, kiminle konuşsak İmamoğlu'nu doğrulayan görüşlerle karşılaşıyor, mesajlar alıyoruz.
İşte bunlardan çarpıcı bir örnek:
“Bilindiği gibi uzun süredir devam eden adaletsiz uygulamalar, son günlerde dayanılmaz boyutlara ulaştı. Maalesef bu haksızlıklara her fırsatta dindarlıklarını ön plana çıkaran yöneticiler ve yetkililer karar veriyor. Bu üzücü durumdan dolayı bir sanatçı sorumluluğu ile kendimi Kur'an ve adalet konusunu tekrar yazmak zorunda hissettim. Konuya Kuran'ın adalete ilişkin bakışını kısaca aktararak başlayayım:

★★★

Adalet konusunda Kur'an'ın hiçbir yerinde ‘Yasalara göre hükmedin' ifadesi yoktur. Onun yerine ‘Hak üzere hükmedin' ifadesi vardır. Çünkü güçlü olan, yasaları kendi menfaatine, idealine veya beklentilerine uygun biçimde yapabilir.
NİSA- 135. MAİDE-8 ayetleri, insanlar arasındaki ilişkilerde uygulanacak adaletin, hak üzere olmasını emreder. Adalet ile işi olan kişilerin sosyal durumları ve olayla ilgileri ne olursa olsun, titiz bir şekilde, mutlak adil olmalıdırlar. Adaletten sorumlu kişinin önce kendisini, sonra ana-babasını ve daha sonra da en........

© Sözcü