We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Uğur Dündar belgeselinin gösterimi başlıyor!..

301 129 0
18.05.2019

Çok heyecanlıyım.
Sözcüklerle anlatamayacağım kadar heyecanlıyım.
Çünkü bu akşam “UĞUR DÜNDAR- 50.YIL BELGESELİ” nin ilk gösterimi var,
Belgesel fikrinin nasıl doğduğunu ve tüm aşamalarını benim anlatmamın doğru olmayacağını düşünüyor ve sözü yapımın yönetmeni sevgili Gökmen Ulu kardeşime bırakıyorum. (Ayrıca ne kadar uğraşsam, her zaman olduğu gibi, bu süreçte de yanımda dimdik duran değerli kardeşim Yılmaz Özdil kadar güzel anlatamayacağımı da biliyorum!..)

★★★

“Yarım asırdır toplumun bilgi edinme hakkına hizmet eden çok sevgili ağabeyim, öğrencisi olmaktan onur duyduğum duayen gazeteci Uğur Dündar'ın belgeselini yapma fikri iki yıl önce geldi aklıma. Bu düşünce ustaya saygı ve vefa duygusunun çok ötesinde, Türkiye'nin en güvenilir kişisini herkese anlatmak, gençlere rol model göstermek ve gelecek kuşaklara aktarmak isteğiyle oluştu. Kendisi ile paylaştım, yapmamı uygun görünce çok sevindim ve şevkle kolları sıvadım.
Uğur ağabey özel röportaj verdi, hakkında bilmediklerimizi de dile getirdi. Belirli bir noktadan sonra kendisinden sözü aldık ve mesleki çalışmalarına dair kısmını biz anlattık. Daha doğrusu yaşamına tanıklık eden dostları, birlikte çalıştığı arkadaşları ve görüntülerin kendisi anlattı. (Konuşmak istediğim daha pek çok değerli isim vardı ancak süre sınırını göz önüne alarak bir noktada durmak zorunda kaldık. İnanın, Uğur Dündar'ın hayatından, hiç sıkılmadan izleyeceğimiz 12 bölüm çıkar. İleride, biyografi filmlerine meraklı bir yönetmenin onun serüvenlerini sinema filmi yapacağına da inanıyorum.)

★★★

Perfore kullanmadım, üst seslendirme yapmadım, özel röportaj veren anlatıcıların cümlelerini ve alakalı görüntüleri birbirine peşi sıra bağlayarak akış sağlamaya çalıştım.
İzleyeceğimiz; Uğur Dündar'ın serüven dolu, örnek yaşamının özetidir. Kısaca çocukluğu, gençliği, ailesi, okul yılları, çokça mesleki nitelikleri anlatılıyor, karakteristik özellikleri analiz ediliyor.
Bu zorlu yolda yalnız yürümedim. Üstelik çok şanslıydım. Birbirinden değerli kişilerle çalıştım. En başta sevgili ustam ve ağabeyim Yılmaz Özdil, belgeselin danışmanlığını yaptı. Memleketin bunca önemli meselesine odaklanmışken, onca işi arasında ne zaman arasam hemen açtı telefonunu, bazen buluştuk, uzun uzun konuşmalar yaptık, çok kıymetli fikirler verdi, ufuk açtı. Uğur Dündar'ın bütünlüklü bir marka olduğunu vurgulayarak,........

© Sözcü