We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye ABD’nin onayıyla sınırlı bir harekat yapacak

460 170 2968
19.12.2018

Tüm öngörüleri doğru çıkan emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ'dan TSK'nın Fırat'ın doğusuna yönelik operasyonuyla ilgili çarpıcı açıklamalar…

Sevgili okurlarım,
ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'un Suriye'nin kuzeyinde 35-40 bin kişilik bir sınır güvenliği ordusunun kurulacağını açıklaması üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 Aralık Çarşamba günü, “Fırat Nehri'nin doğusundaki PYD ve onun askeri kanadı YPG'ye yönelik harekâtımız birkaç gün içinde başlayacak. Hedefimiz Amerikan askerleri değil, terör örgütü mensuplarıdır” dedi.

Türkiye ve dünya gündemine adeta bomba gibi düşen bu sözler üzerine Pentagon sözcüsünün, “ABD askerlerinin bulunduğu veya yakınlarında olduğu bölgelere” yapılacak bir harekâtın “gayet endişe verici ve kabul edilemez olduğunu” söylemesiyle, Türkiye – ABD hattında tansiyon bir hayli yükseldi.
Bunun üzerine Ankara ile Washington arasında telefon trafiği devreye girdi.

14 Aralık'ta ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'un Genelkurmay Başkanımız Orgeneral Yaşar Güler'le yaptığı görüşmeyi, Erdoğan – Trump görüşmesi izledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan 17 Aralık'ta “Sayın Trump ile bu konuları konuştuk. Kendileri de olumlu cevaplar verdiler. Şimdi bunların takipçisiyiz. Bölgedeki son terörist etkisiz hale gelinceye kadar Suriye topraklarını karış karış tarayacağız” dedi.

Bugünkü söyleşimizde tüm öngörüleri doğru çıkan bilge diplomat, emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ ile konuyu ayrıntılı biçimde ele alacağız.

★★★

UĞUR DÜNDAR (UD): Sayın Elekdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadelerinden TSK'nın Fırat'ın doğusundaki PYD/YPG unsurlarını imha etmeyi hedefleyen bir harekât uygulayacağı ve buna Başkan Trump'ın “olumlu” baktığı anlaşılıyor. Siz bu açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

SON DERECE KRİTİK GÜNLER YAŞIYORUZ

ŞÜKRÜ ELEKDAĞ (ŞE): Önemli olaylara gebe, son derece nazik günler yaşıyoruz. Bu da, bu konudaki analizlerimizin, gayet objektif, dikkatli ve ihtiyatlı olmasını gerektiriyor. Erdoğan – Trump görüşmesini takiben Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders havayı yumuşatan şöyle bir açıklama yaptı: “İki lider Türkiye ile ABD'nin Suriye'deki güvenlik kaygılarını ve terörle mücadeleyi de kapsayacak şekilde ikili ilişkilerini ele aldılar. Suriye'de iki ülkenin karşılıklı güvenlik hedeflerinin sağlanması için koordinasyona devam etme konunda mutabık kaldılar.”

Bundan üç gün sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan, sizin başlangıç kısmını belirtmekle yetindiğiniz açıklamayı yaptı. Bunun devamı şöyle: “Yaklaşık 500 kilometrelik sınır hattı boyunca, özellikle Amerikan askerlerine zarar vermeyecek şekilde, kendi planlamalarımıza uygun yerlerden, Suriye topraklarındaki operasyonlarımıza her an başlayabiliriz. Kahraman ordumuz, hazırlıklarını ve planlarını tamamlamış durumda… Bu hainlerin tepelerine inmemiz an meselesidir.” Şimdi burada dikkat edilmesi........

© Sözcü