We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Parasızlık, ölüm tehditleri ve bombalar bile efsane başkan olmayı engelleyemez!..

500 467 2608
10.04.2019

Sevgili okurlarım, CHP'li Selâhattin Tonguç 1973-80 yılları arasında, yani 12 Eylül darbesine kadar Antalya'da başarıyla Belediye Başkanlığı yaptı.
Çalışkan,dürüst ve cesur kişiliği nedeniyle bu güzelim kente hizmet eden siyasiler arasında çok saygın bir yere sahip oldu.
Bugün sizlerle bu efsane başkanın yeni seçilen CHP'li yerel yöneticilere yönelik altına imzamı atabileceğim çok değerli uyarı ve önerilerini paylaşacağım.

★★★

“Ben Selâhattin Tonguç…
İçinde bulunduğumuz seçim iklimi ile 1973 yılında yapılan yerel seçimlerin atmosferi büyük benzerlik gösteriyor.
1973 seçimleri, ülkede yıllarca egemen olmuş Adalet Partili (AP) belediyelerin el değiştirmesiyle sonuçlandı.
İstanbul'da Ahmet İsvan, Ankara'da Vedat Dalokay, İzmir'de İhsan Alyanak, Mersin'de Kaya Mutlu, İzmit'de Erol Köse, Kayseri'de Niyazi Bahçecioğlu, Antalya'da ise 27 yıldan sonra ben, CHP'den başkan seçildik.
CHP 42 ilde başkanlık koltuklarını kazandı.

★★★

Bu yazıyı kaleme almamdaki temel neden, o yıl seçilen CHP'li başkanların sosyal belediyecilik uygulamalarını şeffaflık, dürüstlük ve yenilikçi bir yaklaşımla halkla tanıştırıp bütünleştirmeleridir.
Sosyal demokrasi yereldeki etkinliğini ilk kez 73 seçiminde ortaya koymuştur.

★★★

Bizler, yani 42 belediye başkanı ayda bir toplanmak suretiyle, fikir alışverişinde bulunarak, ortak akıl üreterek, ülkede toplu konut, ulaşım, çevre, sağlık, sahillerin halka açılması, sanayi ve tarımsal........

© Sözcü