We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gönül kumbarası ve sevgi okulu!..

156 92 5081
24.09.2021

Fahrettin Kerim Gökay Caddesi, Ziverbey Durağı, No: 48, 34722, Kadıköy, İstanbul…

Birkaç yıl sonra binlerce insanın hafızasına kazınacak bu adreste beyaz boyalı bir köşk vardı. Evin ilk sahiplerinden Mısırlı Prenses Nimet Hanım, borçlanma nedeniyle elinden çıkardıktan bir süre sonra köşk bakımsız kaldı. Ahşap bina günden güne harap oluyordu. Sonunda oturulamaz hale gelince, 1988 yılında “Satılıktır” tabelası asıldı. Okyanus yürekli adam köşkü satın aldı. Hayalindeki okul işte bu köşkte “sanat ve eğitim hayatına merhaba” diyecekti.

★★★

Aslına uygun olarak restorasyona girişti. Meşakkatli ve çok detaylı bir tadilat yaptı. İdare odalarını, yemekhaneyi, dershaneleri titizlikle tasnif etti. İşçilerle birlikte harç kardı, tuğla taşıdı. Evi hariç, bütün maddi birikimini okulu kurmak için aktardı. Evindeki tablolarını bile sattı. Yaklaşık iki yıllık hummalı çalışmanın ardından “Müjdat Gezen Sanat, Kültür, Eğitim Vakfı”nı kurdu. Vakıf çatısı altında en büyük hayali nihayet gerçek oldu:

Müjdat Gezen Sanat Merkezi, kısa adıyla MSM işte böyle açıldı.

★★★

LEYLA GEZEN (Eşi): “MSM çok zor şartlarda kuruldu. O zaman Körfez Savaşı çıkmıştı, Türkiye'de ekonomik kriz vardı, borç harç içindeydik. Hiç unutmam, Müjdat, Türk kahvesini sever. Cebinde 500 kuruş kalmadığından kahveyi alamadım. Her şeyi küçücük yaşamaya başladık okulumuzu kurabilmek için. Çok zor zamanlardı ama iyi ki de yapmış.”

Leyla Hanım da fedakarlıklarda bulundu, kendine ait mücevherleri bile MSM'nin açılması için verdi.

“Lafı edilmez bunun. Aslında ben özveride bulunmadım ki… Yapılması gerekeni yaptım sadece. Kimseye de söylemedim ama Müjdat söylemiş. Birkaç kişinin bu bakımdan beni tebrik etmesine de şaşırmıştım. Benim durumumda kim olsa bunu yapardı diye düşünüyorum. Ayrıca ne paraya, ne gösterişe hiç düşkün değilim. Hatta bu yüzden yakınlarım tarafından eleştirildiğim de olur. Bazıları, ‘Her kadının bir köşede mutlaka parası olmalı' derler ya… Ben böyle bir şeyi yapmak şöyle dursun, düşünmedim bile. Benim hep söylediğim söz, daha doğrusu dileğim şudur: Allah bana Müjdat'ın eksikliğini göstermesin. Çünkü o benim başımın çadırıdır.”

★★★

Konservatuvar beş bölümden oluştu: Tiyatro, Klasik Türk Musikisi, Türk Halk Müziği, Hafif Müzik (Türk Pop Müziği), Klasik Gitar. Daha sonra yazarlık – yaratıcılık bölümü eklendi. Ders saatleri 08.00- 18.00 olarak belirlendi.

Okulun bahçesine Atatürk büstü koydu. Kaidesine Ebedi Önder'inin şu sözlerini yerleştirdi: “Efendiler! Hepiniz mebus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz, hatta reis-i cumhur olabilirsiniz fakat sanatkar olamazsınız.”

★★★

Ana caddeye bakan bahçesindeki girişe sağlı sollu sanat duayenlerinin büstlerini........

© Sözcü


Get it on Google Play