We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

FATİH SULTAN MEHMED Osmanlı’nın en büyük sultanıydı

356 211 0
29.05.2019

İstanbul'un fethinin yıl dönümünde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'dan çarpıcı tespit:

Sevgili okurlarım,

Bugün dünyanın en güzel kentlerinden İstanbul'un, Fatih Sultan Mehmed tarafından 29 Mayıs 1453'te, henüz 21 yaşında iken fethedilişi ve tarihte bir devrin sona erip, yeni bir dönemin başlayışının yıld önümü. Bu çok anlamlı, özel günde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 26.Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile aşağıdaki söyleşiyi yaptım:

UĞUR DÜNDAR: Sayın Başbuğ, II. Murad'ın Bursa'da inzivaya çekilmesi üzerine, II. Mehmed henüz 12 yaşında olmasına karşın tahta geçti. Osmanlı'nın tek varisiydi. Ancak tahtta kalışı sadece iki yıl sürdü. 1446'da tahttan indirilişinin ardındaki gerçekleri anlatır mısınız?

İLKER BAŞBUĞ: II. Mehmed tahta çıktığında büyük bir “güç mücadelesi” vardı. Mücadele, “kul asıllı” devlet adamları ile “ulema kökenli” devlet adamları arasındaydı. Kul asıllı devlet adamları, sultan tarafından seçilen ve her şeyi ile sultana bağlı olan, geldikleri kökler pek dikkate alınmayan kişilerdi.

Ulema ise bilindiği gibi “medrese” eğitimi alan kişilerdi. Osmanlı İmparatorluğu'nda Fatih Sultan Mehmed dönemine kadar, ulemadan gelen Çandarlı Ailesi, yönetimde ciddi bir ağırlığa sahipti.

II. Mehmed 1444'te tahta çıktığında, etrafında Zağanos Paşa, Nişancı İbrahim Paşa gibi kul asıllı devlet adamları yer aldı. Bunlar daha atılgan bir siyasetin izlenmesini savunuyorlardı. Sadrazam Çandarlı Halil Paşa, Macar-Eflak kuvvetlerinin Varna'ya ilerlemesi üzerine, II. Mehmet'i saltanat için yetersiz bulduğundan, II.Murad'ı ordunun başına geçmeye ikna etti. Aslında, II. Mehmed, babasını Edirne'de bırakarak sefere kendisi çıkmak istiyordu.

Ancak sonunda Çandarlı Halil Paşa'nın dediği oldu.

II. Murad Varna'da zafer kazandı.

II. Murad'ın zaferden sonra Edirne'ye gelmesi ise, oğlu II. Mehmed taraftarlarınca önlendi.

FATİH SULTAN MEHMED'E ÇANDARLI DARBESİ

Çandarlı Halil Paşa, hala II. Murad'ı gerçek sultan olarak görmeye devam ediyordu. Burası çok ilginçtir; Çandarlı Halil Paşa 1446'da Edirne'de gizlice bir yeniçeri isyanı çıkarttı. İsyancılar Edirne'nin altını üstüne getirip, II. Murad'ı Manisa'dan Edirne'ye çağırdılar.

14 yaşındaki II. Mehmed bu oldu bitti karşısında, tahttan çekilmeyi kabul ederek, Manisa'ya döndü. Ancak, bu olayı hiç unutmadı!..

U. D: Bu durumda Çandarlı Halil Paşa, II. Mehmed'i bir “darbe” ile tahttan indirmiş oluyor!..

İ. B: Evet, II.Mehmed “darbe” ile indirilen bir sultan oldu böylece!..

U. D: II. Mehmed babasının ölümü üzerine 1451'de tekrar sultan olunca nasıl bir ruh hali içindeydi?

İ. B: Bu önemli bir soru. Birincisi; 1444-1446 arasındaki ilk taht döneminde kendisinin başarısız olduğunu düşünüyordu. Tabii o süreçte yaşının küçük oluşunu da unutmayalım.

Manisa'da geçirdiği beş yıl içinde kendini daha........

© Sözcü