We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dürüstlük!..

599 231 2765
05.04.2019

Doksanlı yılların başı…
Güzel bir bahar günü, hafta sonu tatili için ailecek ormanın içinde bir ev kiraladılar. Dede, babaanne, anne, baba, kardeş, amca, yenge, yani tüm aile, orada toplandılar…
Gece yakınlarına kadar gelen yılkı atlarının, kurtların, yaban domuzlarının sesleri ile birbirlerini korkutuyor, hikayeler anlatıyor, hoş sohbet içinde aile saadeti yaşıyorlardı.
Ancak henüz yaz gelmediği için hava soğuktu ve ısınmak gerekiyordu. Erkekler ormandan çalı çırpı toplamaya çıktılar. Kozalaklar, dal parçaları derken dede bir an durdu. “Topladıklarımız bize yeter” diyerek ellerindekinin bir kısmını bırakmalarını istedi.
İtiraz edenlere de “İhtiyacınızdan fazlasında tüyü bitmemiş yetimin hakkı vardır. Bu hakka saygı duymamanın vebali büyüktür. Ormanda yere düşen dal parçası bile milli servettir…” dedi.
Diğerleri şaşırmışlardı!..

★★★

Oysa onu tanıyanlar için garipsenecek bir durum yoktu.
Çünkü dede, Besim Muzaffer Gürcan, Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet muhasebesini kuran üç kişiden biriydi. Mülkiyede maliye hocalığı, Sayıştay'da hakimlik ve vekâleten Sayıştay Başkanlığı yapmıştı. Devletin muhasebesini........

© Sözcü