We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bolton, Dalton ve güvenliğimize yönelik tehditler!..

432 162 3127
10.01.2019

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve beraberindeki heyetin Türkiye ziyaretleri Suriye'de yakın gelecekte yaşanacaklara ışık tutması açısından çok önemli.
Bolton'la yapılan görüşmelerin analizine geçmeden önce, geçen yılın son günü Cumhuriyetçi Parti'nin Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham'ın Başkan Trump ile görüştükten sonra yaptığı şu açıklamaya bakmakta yarar var.
“Başkan, Suriye'den söz konusu olabilecek herhangi bir çekilmede şunları temin etmiş olacak: Bir; DEAŞ tamamen imha edilmiş olacak. İki; İran boşalan yerlere yerleşmeyecek. Üç; Kürt müttefiklerimiz korunmuş olacak. Başkan Donald Trump, çekilme süreci uygulanırken bu amaçların gerçekleşmesi konusunda komutanlarımız ve müttefiklerimizle çalışıyor!..”

★★★

Ne ilginçtir ki, Bolton ve ekibi Türkiye'ye gelmeden önce İsrail'e gittiler.
Oradaki görüşmelerin ardından Bolton, Senatör Graham'dan daha sert bir açıklama yaparak YPG ve PYD'den “Birlikte savaştığımız Kürtler” diyerek söz etti. Yani Suriye Kürtlerinin tümünü, PKK uzantısı bu terör örgütüyle bir tuttu. Ayrıca, Türkiye'nin ABD'nin Kürt müttefiklerine saldırmayacağı konusunda güvence vermesini istediği gibi, kendilerinden izin alınmadan harekat yapılmaması gerektiğini belirtti.
Bu arada lütfederek (!) Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye topraklarında, sınırımızdan 300-350 kilometre derinlikteki DEAŞ'le mücadele edip, bu tehlikeyi ortadan kaldırması gerektiğini........

© Sözcü