We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Atatürk ve Diyanet!..

234 165 6363
22.09.2021

Büyük Önderimiz Atatürk, Cumhuriyet'in ilanından sadece birkaç ay sonra, 3 Mart 1924 tarihinde, Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kurdu. Aynı yıl, 29 merkezde İmam Hatip Okulları açtı.

Bu konu çok tartışıldı! Ağır bir savaştan çıkmış, üretken kuşaklarını Milli Mücadele'de kaybetmiş, henüz birkaç aylık Cumhuriyet'in öncelikleri bunlar mı olmalıydı?

Bu soruyu soranlar Atatürk'ün, Kuran dâhil çok sayıda kitap okuduğunu bilmeyenlerdi. Ayrıca Ortadoğu'daki görevleri sırasında Kur'an'ın Peygamberimizden hemen sonra terk edildiğini, (Furkan-30) İslam'ın bir saltanat sürdürme veya menfaat aracına dönüştürüldüğünü ve uydurulan bu din pratiklerinin Türk milletine de dayatıldığını fark etmişti.

Samimi inananlar, din üzerinden çıkar sağlayanların yaydıklarının Kur'an dışı şeyler olduğunu bilemiyor ve bunun zararını görüyorlardı.

★★★

Atatürk düşmanı bir çevrede yetişmiş olmasına karşın hem Kur'an'ı hem de Atatürk ve devrimlerini çok iyi okuyup anlayan bir aydın olan ünlü deniz ressamı Mustafa Günen, o süreci şöyle anlatıyor:

“Atatürk Nutuk'ta “Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve mensuplar memleketi olamaz” dediğinde bunu kişisel fikri olarak söylemedi, Kuran'ı çok iyi anladığı için ifade etti. Diyaneti bu nedenle kurmuş, İmam hatip okullarını aynı nedenle açmıştı. Ancak ne yazık ki pek ilgi görmeyen bu okullar kısa süre sonra kapatılmıştı. İlahiyat Profesörü Hayrettin Karaman, o süreci bir köşe yazısında şöyle açıklamıştı:

“Bu okulların müdürleri özel bir din eğitimi görmemişlerdi ve amaçları Cumhuriyet'e bağlı, “aydın din adamları” yetiştirmekti. Ders saatlerinin çoğu bilim ve yabancı dil dersleriydi ve dinle........

© Sözcü


Get it on Google Play