We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD, Rusya ile kendisi arasında bir seçim yapmamızı istiyor

449 175 0
27.04.2019

“Washington ekonomi üzerinden ülkemizi tehdit ediyor” diyen emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ'dan F-35 uçağı ve S-400 kriziyle ilgili çarpıcı açıklamalar:

Şükrü Elekdağ

Sevgili okurlarım,

Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 olarak tanımlanan hava savunma sistemini alma kararı, ABD ile aramızda derin bir krize dönüşmüş bulunuyor.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in, “Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almakla NATO ortaklığı arasında bir seçim yapması gerektiği” ve “Türkiye'nin S-400'leri alması halinde F-35 programından çıkarılacağı” yolundaki tehdit ve şantajına Cumhurbaşkanı Erdoğan şu sert cevabı verdi:

“S-400 füzeleri konusunda geri adım atmayacağız!..”

Restleşme, Ankara ile Washington hattında giderek artan tansiyonun ciddiyetini ortaya koymuş oldu. Bu gerginlik nedeniyle tüm öngörüleri doğru çıkan bilge diplomat, emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ ile iki bölümlük bir söyleşi yapmaya karar verdim. Söyleşimizin bugünkü birinci bölümünde Türkiye-ABD ilişkilerinin yansıttığı kritik durumun analizini yaparak S-400'lerin alınmasına hangi şartlarda karar verildiğini inceleyecek, ikinci bölümünde ise S-400 ve F-35 krizinin doğuracağı sonuçlarla Pence'in tehdidinin gündeme taşıdığı Türkiye-NATO ilişkilerinin geleceğini ele alacağız.

WASHINGTON, ‘YA F-35 YA DA S-400' DİYOR

★★★

UĞUR DÜNDAR (U.D.): Dünyadaki yeri, jeopolitik konumu ve askeri gücüyle coğrafyamızın en büyük devleti ve NATO'nun önemli bir üyesi olan Türkiye'ye karşı Pence'ın bu aşırı saldırgan tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?

ŞÜKRÜ ELEKDAĞ (Ş.E.): Önce Pence'in tehditkar sözlerinin ABD yönetiminin Türkiye'ye gerçek bakışını yansıttığını vurgulamak isterim!.. Esasen, 9 Nisan tarihli New York Times Gazetesi'nde yayınlanan, ABD Senatosu Silahlı Hizmetler ve Dış İlişkiler komiteleri başkanlarının da aralarında bulunduğu iki Cumhuriyetçi ve iki Demokrat senatörün ortaklaşa kaleme aldıkları makale, bu hususu açıkça ortaya koyuyor. “Ya ABD uçağı, ya Rus füzesi, ikisi birden olmaz” başlıklı bu makale şu üç noktayı vurguluyor: 1) S-400'leri alması Türkiye'nin F-35 projesinden dışlanmasına yol açacak. 2) Cumhurbaşkanı Erdoğan S-400 sistemini almakta ısrar ederse Türkiye'ye, ABD'nin ‘Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası'nın' (CAATSA) öngördüğü yaptırımlar uygulanacak. 3) Bu yaptırımlar, Türkiye'nin ekonomisine ağır hasar vereceği gibi, uluslararası piyasaları da olumsuz etkileyecek, doğrudan yabancı yatırımları kaçıracak ve Türkiye'nin havacılık ve savunma sanayisine zarar verecek.

(U.D.): Sizce bu tehditkar makaleyi yazan kişilerin ABD siyasetindeki ağırlıkları nedir?

(Ş.E.): Bu husustaki kesin kanım, makalenin ABD Yönetimi ve Kongresi'nin ortak direktif ve onayıyla yazıldığıdır. Ankara, makalenin içeriğini ABD'nin yasama ve yürütme organlarının ortak mesajı olarak değerlendirmezse, büyük hata yapar. Zira sorun, S-400'lerin alınmasını aşmış durumda. Washington'un Ankara'ya verdiği mesaj şu: “Türkiye, ABD ile Rusya arasında bir seçim yapmalı.” Bakınız, NATO'nun 70'inci yıl dönümü nedeniyle Washington'da 4-5 Nisan'da yapılan zirvede Rusya, bir numaralı düşman ilan edildi ve Rusya'nın saldırganlığına karşı yeni bir eylem planı üzerinde anlaşma sağlandı. Türkiye'nin de dahil olduğu 29 NATO ülkesi bu konudaki kararları kabul ettiler. Şimdi NATO'yla kendini eşdeğer sayan ABD Ankara'ya soruyor: “Kiminle ortaklık yapacaksın? Kabul ettiğin bu kararlar gereği benimle mi, yoksa Rusya ile........

© Sözcü