We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘ABD, eğitip silahlarla donattığı YPG’ye zarar gelsin istemiyor’

599 192 3380
12.01.2019

Tüm öngörüleri doğru çıkan emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ'dan ABD askerlerinin Suriye'den çekilmeleri ve Bolton'un ziyaretiyle ilgili çarpıcı açıklamalar…

Sevgili okurlarım,
Bu hafta başında medyamız, ABD Başkanı Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un Ankara'da yapacağı kritik önemdeki görüşmelere odaklanmıştı. Bolton, ABD Genelkurmay Başkanı Dunford ve Küresel Koalisyon Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey'nin de dahil olduğu üst düzey bir heyete başkanlık ediyordu. Gündemde, ABD'nin Suriye'den çekilme sürecinin koordinasyonu, Türkiye'nin IŞİD'le mücadele misyonunun koşulları, TSK'nın ABD tarafından sağlanacak lojistik ve ulaşım desteği gibi önemli konular yer alıyordu. Ancak Bolton'un, Türkiye'den önce ziyaret ettiği İsrail'de yaptığı açıklamalar, Ankara'nın sert tepkisine yol açtı. Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmeyen Bolton, muhatabı Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'la iki saatlik bir toplantıdan sonra Ankara'dan eli boş ayrıldı. Tüm öngörüleri doğru çıkan bilge diplomat, emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ ile bugün yapacağımız söyleşide Türkiye'nin üstlendiği IŞİD'i temizleme misyonunun niteliği ile risklerini ve ABD askerlerinin çekilmeleri sonrasında Suriye'de değişecek güç dengesinin yaratacağı sonuçları ele alacağız.

★★★

UĞUR DÜNDAR (U.D.): Sayın Elekdağ, Bolton neden daha görüşme masasına oturmadan Ankara'yı öfkelendirecek açıklamalarda bulundu?

ERDOĞAN, BOLTON'UN TEZİNE KARŞI ÇIKTI

ŞÜKRÜ ELEKDAĞ (Ş.E.): Bolton'un tutumunda muhataplarını küçümseme ve “Ben masaya bu koşullarla oturuyorum, bu noktadan geriye gitmem!..” dayatması var… Ankara'nın tepkisine yol açan açıklamaları da şunlar: “ABD askerleri, Suriye'nin kuzeyindeki Kürtleri korumaya yönelik bir anlaşma olmadan çekilmeyecek… Türkiye'nin ABD ile tam koordinasyon içinde olmadan Suriye'ye askeri müdahalede bulunmasını istemiyoruz…” Cumhurbaşkanı Erdoğan Bolton'un, tüm Kürtleri, PKK/PYD/YPG ile özdeşleştirmesine karşı çıkarak şunları söyledi: “Bolton'un verdiği mesajı yutmamız mümkün değildir. Bunlar, bu ülkede benim Kürt vatandaşım kimdir, sanırım bunları tanımıyorlar. PKK/YPG/PYD benim Kürt vatandaşlarımın temsilcisi olamaz. Biz bu terör örgütleri mensupları ister Kürt vatandaşımız, ister Arapların içinden çıksın, ister Türklerin içinden çıkmış olsun, haklarından geliriz. Teröre yeni bir tarif mi geliştirdiniz? Teröristse gereğini yaparız. Bolton çok ciddi yanlış yapmıştır. Suriye'deki terör koridoru içinde yer alanlar gerekli dersi alacaktır.” Cumhurbaşkanı bu ifadelerinden sonra da Suriye'ye yönelik operasyonalar için ABD'nin onayına ihtiyacı olmadığını şu sözlerle vurguladı: “Askeri harekat için hazırlıklarımızı tamamladık. Çok yakında Suriye topraklarındaki terör gruplarını etkisiz hale getirmek için harekete geçeriz!..”

(U.D.): Esasında Başkan Trump, Suriye'den çıkmış olsalar da “Kürtleri koruyacaklarını” birkaç kere söylemişti. Bu yeni bir şey değil. Buna rağmen Ankara'nın Bolton'a yüklenmesinin ardında hangi gerçekler var?

(Ş.E.): Hatta Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Amerikan CNBC TV kanalında yaptığı açıklamadaki iddiasına göre; Erdoğan, Trump'la 23 Aralık'taki telefon görüşmesinde, ABD'nin Suriye'den çekilmesinden sonra PYD/YPG'yi korumayı taahhüt etmiş. Üst düzey ABD yetkilileri de Associated Press'e Pompeo'nun söylediklerini teyid eden açıklamalar yaptılar.

GARNİZON DEVLETTEN VAZGEÇMİŞ DEĞİLLER

(U.D.): Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Trump'a ABD'nin çekilmesinden sonra PYD/YPG'yi koruma sözü verdiği sizce inandırıcı mı? Bence değil.

(Ş.E.):Pompeo bunu iddia ediyor!.. İlginç olan Ankara'nın Pompeo'nun bu iddiasının üstüne giderek tekzip etmemesi oldu. Amerika'da “establishment” (müesses nizam) denilen derin devlet ve Pentagon, Suriye'den çekilme gerçekleşse bile, ABD özel kuvvetleri tarafından eğitilmiş ve modern silahlarla donatılmış 70 bin kişilik PYD/YPG ordusuna zarar gelmesini kesinlikle istemiyorlar. Keza, PKK/PYD/YPG garnizon devletinin........

© Sözcü