We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mandacılık

462 44 89
27.07.2021

İlk erkek:

“AGAF” lakaplı Sir Antony George Anson Fisher (1915-1988)…

İngiliz işadamı.

Neoliberalizmin kurucu babası Avusturyalı iktisatçı F.A. Hayek tarafından yazılan “Kölelik Yolu” kitabından etkilendi. Tanıştılar. Hayek, siyasi değişimi etkilemek için düşünce kuruluşlarının en iyi araç olduğuna onu ikna etti.

Fisher, aralarından Friedrich Hayek, Frank Knight, Karl Popper, Ludwig von Mises, George Stigler ve Milton Friedman gibi iktisatçılar-siyaset bilimcilerin oluşturduğu “neoliberalizmin merkez üssü” Mont Pelerin Cemiyeti/MPS üyesi oldu.

Fisher, 1955'te Londra'da Ekonomik İlişkiler Enstitüsü (IEA) kurduktan sonra 1970'lerde Fraser Enstitüsü, Manhattan Enstitüsü ve Pasifik Araştırma Enstitüsü'nün kurulmasını sağladı.

Neoliberalizmin şaha kalkışıyla birlikte 1981'de neoliberal düşünce kuruluşlarına “şemsiye” görevi yapan Atlas Ekonomik Araştırma Vakfı/ Atlas Network'ü ABD'de kurdu. (Atlas Network, adını (bizim liboş “solcuların” prensesi) Ayn Rand'ın Atlas Silkindi adlı kitabından aldı.)

Bu Network'ün başta Koch ailesi olmak üzere ExxonMobil'den Philip Morris'e kadar büyük para destekçileri var. Atlas Network is bugün (Türkiye gibi) 90'dan fazla ülkede, (Türkiye'deki Liberal Düşünce Topluluğu gibi) yaklaşık 500 neoliberal düşünce kuruluşunu destekliyor…

Fisher'in 1983'de ABD'de kurduğu düşünce kuruluşunun adı; Politika Analizi Ulusal Merkezi (NCPA )…

Fisher,........

© Sözcü


Get it on Google Play