We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erbakan’ı kim devirdi

737 163 563
26.08.2021

John Deutch (d.1938)…

Sıra dışı CIA başkanıydı.

Brüksel doğumlu Rus Yahudisi idi. 1945'te Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı oldu.

Kimya mühendisiydi. Massachusetts Institute of Technology/MIT'de profesörlük ve dekanlık yaptı.

ABD Enerji Bakanlığı'nda müsteşarlık ve Savunma Bakan Yardımcılığı gibi çeşitli görevlerde bulundu. Ve…

Tarih 10 Mayıs 1995. Başkan Bill Clinton onu CIA'nın başına atadı.

Tarih 23 Temmuz 1995. CIA Başkanı Deutch, Ankara'ya geldi. Bu ziyaretinde ilginç bir görüşme gerçekleştirdi: TBMM'de 77 milletvekiliyle dördüncü parti olan Refah Partisi/RP Genel Başkanı Erbakan ile özel görüşme yaptı!

Sadece CIA Başkanı değil. Graham Fuller gibi “Ilımlı İslam” taraftarı CIA ajanları, ABD'nin Adana Konsolosu Harry Cole ya da Eugene Zajac gibi ABD diplomatları, RP ile ilişki kurdu. Keza: ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Peter Tarnoff Türkiye'ye geldiğinde Erbakan'ın evine konuk oldu. Medya önünde Erbakan'ın elini sıkıp “Sizinle çalışmak zevk olacak” dedi.

O dönem partinin dışişleri sorumlusu Abdullah Gül, Erbakan'ı 1992 ve 1994'te ABD'ye götürdü. Öyle ki… 1994 yılının ilk dokuz ayında RP ile ABD'liler arasında 15 görüşme yapıldı. Amerikan Büyükelçiliği'nde RP'liler ile temas kurmak için Dean Deal adlı –CIA ajanını– görevlendirildi.

Wikileaks sızıntılarında Amerikalı diplomatlar, RP'den “Kürt sorununu çözecek parti” diye bahsediyordu. Dillerindeki “hoca” gitmiş “profesör” gelmişti; Erbakan'a yeni........

© Sözcü


Get it on Google Play