We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bi karar verin: Hangi Erdoğan

847 49 145
24.08.2021

Oscar Wilde, “Dorian Gray'in Portresi” romanında, “Toplumda sevilen biri olmak için vasat olmak gerekir” diye yazdı.

Vasatlık, sıradanın gözünde mükemmelliktir!

Sosyal medyada kimilerinin mesajlarını-beğenilerini şaşkınlıkla takip ediyorum.

Hele fazla “tık” yüksek mevki haline gelmiş; bu vasatın temsilcileri kendilerini “düşünsel öncü” sanıyor! Nerelere savrulduk?

İbn-i Haldun “Mukaddime” eserinde, “Fazla tevazunun sonu, vasat insandan nasihat dinlemektir” diye yazdı. Buna izin vermemek lazım.

Bizler gerçeği aramayı sürdüreceğiz. En sertinden başlayayım:

Erdoğan/AKP iktidarının, Taliban ile ilişki kurma ihtimali “Bizim Mahalle” insanında infial yarattı. Oysa:

Türkiye-Afganistan diplomatik ilişkileri 100'üncü yılına girdi. Hangi rejimler altında, kimler geldi kimler geçti iktidarlardan. Afganistan'ın dünyanın kalbi olarak tanımlanan Avrasya coğrafyasının anahtarı konumunda olmasının bunda etkisi oldu. Ama Türkiye Afganistan'a hiçbir zaman sömürgeci gibi yaklaşmadı. Mustafa Kemal'den beri dış politikamız değişmedi; güçlü ve istikrarlı Afganistan, Türkiye'nin çıkarınadır!

Bu sebeple Erdoğan/AKP iktidarı da Taliban'ın bugün yıktığı eski yönetime 2018-2020 aralığında 220 milyon dolar yardımda bulundu. Bunun 62 milyon doları Taliban'a karşı yapılan savunma-silah yardımıydı. (Keza eğitim yardımı da yaptı: Maarif Vakfı'nın Afganistan'da iki lisesi var. Bu okullarda 218'i kız toplam 422 öğrenci eğitim görüyor.)

Taliban'dan önce Erdoğan/AKP........

© Sözcü


Get it on Google Play