We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SGK borç yapılandırmasında son bir hafta!

30 10 1
23.09.2021

Vergi ve sigorta prim borçlarının 7326 sayılı Kanun kapsamında yeniden yapılandırılması için başvuru süresinin sona ermesine sayılı günler kaldı. Cumhurbaşkanı kararıyla bir ay uzatılan başvuru süresi 30 Eylül 2021 Perşembe günü sona eriyor.

Cumhurbaşkanı'nın uzatma Kararı gereği ilk taksit ödemesi; vergilerde 31 Ekim 2021, SGK prim borçlarında 30 Kasım 2021 tarihine kadar yapılabilecek.

İşverenler e-Sigorta üzerinden, 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları e-Devlet üzerinden başvurabilecek, isteyenler posta yoluyla veya şahsen ilgili SGK il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine başvurabilecekler.30 Nisan 2021 öncesi döneme ait 75 milyar lira tutarındaki SGK alacağına ilişkin olarak ağustos sonu itibarıyla başvuran borçlu sayısı 600 bine, yapılandırılan borç tutarı 30 milyar liraya ulaşmıştı. Cumhurbaşkanı'na verilen tek seferlik uzatma yetkisi kullanıldığından, yeni bir uzatma söz konusu olmayacak. Bu nedenle borçlu işveren ve sigortalıların durumlarını değerlendirip, yasanın sağladığı avantajlardan yararlanmasında fayda var.

YAPILANDIRMANIN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

Yapılandırılan SGK prim borçlarının asılları ile yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) oranları esas........

© Sözcü


Get it on Google Play