We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Banka çalışanı kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilir mi?

22 12 9
23.02.2021

29 Eylül 1981 doğumlu, 15 Eylül 1997 SSK girişliyim. 2008 Ağustos'tan bu yana emeklilik işlemlerinin vakıf üzerinden yürüdüğü özel bir bankada çalışmaktayım. e-devlette bankadaki hizmetimiz görünmüyor. Bankada toplam 4200 gün civarı hizmetim var. SSK kapsamında (SGK dökümünde görünen) ise 1400 gün civarında. Çalıştığım bankadan istifa ederek ayrılacağım. Kıdem tazminatı alma konusunda bir sorun yaşar mıyım? SGK'da hizmet birleştirmesi mi yapmalıyım? Güray Karhan

1475 sayılı (eski) İş Kanunu'nun 14. maddesine göre, emeklilik için gereken yaş dışındaki (sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı) şartlarını sağlayarak kendi isteğiyle işten ayrılanlar kıdem tazminatına hak kazanıyor. Ancak bunun için SGK'dan bu durumu teyit eden “Kıdem tazminatı alabilir” yazısı alarak işverene ibraz edilmesi gerekiyor.

Siz de İş Kanunu'na tabi olduğunuzdan bu hakkınız var. 15 Eylül 1997 tarihindeki SSK girişiniz staj sigortası değilse, 15 yıl sigortalılık süresi ile 3600 prim gününüz olduğundan, yaş dışındaki emeklilik şartlarını sağlamış durumdasınız.

Ancak özel emekli sandığı olan işyerlerinde çalışanlara SGK kıdem tazminatı yazısını........

© Sözcü


Get it on Google Play