We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sorunlu kredileri halka ödetmek iyi bir fikir değil!

58 18 33
23.02.2021

Bol keseden dağıtılan banka kredileri için keskin viraja gelindi. Pandeminin uzun sürmesi ve ekonominin ne zaman normale döneceğinin belirsizliği, kimi kesimlerde kamu kaynaklarına çökme iştahını artırıyor.

Özel bankalardaki sorunlu krediler Ziraat, Vakıf ve Halk Bankası'na park edilsin. Orada yapılandırılsın” önerisinin bir “paket” haline getirilmeye çalışıldığını duyuyorum.

★★★

Bugüne kadar yapılmamış iş değil. Külliye'ye yakın şirketler, kredi borçlarını kamu bankaları liderliğinde yapılandırıyor.

Yapılandırma” aslında bindirilmiş faiz oranını aşağı çekilp, borcu uzun vadeye yaymak demek!

Halkın parasını “üçlü-beşli sermaye gruplarına” akıtma peşindelerse, ellerini vicdanlarına koyup vazgeçsinler.

★★★

2021 yılı bütçe görüşmeleri sırasında TBMM'de konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bankacılık sektöründe yakın izlemede 382 milyar TL, takipte 151 milyar TL kredi olduğunu açıklamış ve bankaların ayırdıkları (eksi bakiye verse de) karşılık oranlarının Avrupa bankalarından daha yüksek olduğuna işaret etmişti.

★★★

Ötelenen, ödeme kabiliyeti olmadığı halde yapılandırılan kredileri de tabloya dahil etsek Elvan'ın iyimserliğine katılmak güçleşir.

★★★

Sorunlu krediler sepetinde; ülkeye döviz kazandıran turizm sektörü ve doğal kaynakları kıymetlendiren tarım sektörü başı çekiyor.

★★★

Denizbank ve Ziraat Bankası başta olmak üzere bu iki sektöre yüklüce kredi dağıtan bankaların “satılık oteller” ve de “satılık tarlalar”........

© Sözcü


Get it on Google Play