We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sahra Altı Afrika ile rekabet eden bir Türkiye

50 16 24
23.09.2021

TIME dergisinin eylül sayısında ilan ettiği “2021'in En Etkili 100 İsmi” listesine, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol'un girmesi, küresel iklim kriziyle mücadeleye duyulan ihtiyacı da ortaya koyuyor.

★★★

Birol TIME'ın yayını üzerine Twitter'da yaptığı paylaşımda bir vaatte bulunuyor:

Sahip olduğum tüm etkiyi ülkelerin net sıfır karbon salımı hedefine ulaşmasını sağlamak için kullanırken; bunun ekonomik, adil ve güvenli olmasını sağlayacağım.

★★★

Kilit kelimeler; “ekonomik, adil, güvenli…”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da New York'ta devam eden Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu'ndaki konuşmasında aynı vurguyu yaptı:

Paris İklim Anlaşması'nı, atılacak YAPICI ADIMLARA uygun şekilde ve ULUSAL KATKI BEYANIMIZ çerçevesinde, önümüzdeki ay Meclis'imizin onayına sunmayı planlıyoruz.

★★★

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı'nın (OECD) bünyesinde kurulan IEA'nın Paris'teki merkezine bağlanıp konuştuğum Birol, “Glasgow'da 100 milyar dolarlık Yeşil İklim Fonu bildirgesi imzalanacak” diyor..

İskoçya'nın Glasgow kentinde 31 Ekim-12 Kasım tarihleri arasında yapılacak, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı'nda (COP26) gelişmiş ülkeler desteklerini ilan edecekler.

★★★

Dünyanın karşılaştığı en ivedi çözülmesi gereken sorunun, iklim değişikliği olduğunu vurgulayan Birol, “Sera gazı salımı bu oranlarda arttığı sürece, orman yangınları, kuraklık, sel felaketleri sayısı ve şiddeti artacak.........

© Sözcü


Get it on Google Play