We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Amerikan sermayesi ile Afrika’ya 15 proje

60 14 10
21.09.2021

ABD Başkanı Joe Biden'ın pandemi nedeniyle New York'ta yapılan Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu toplantılarına katılan ülkelere “Heyetlerinizin yüzde 25'i gelsin” uyarısı mı, yoksa Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğansonrası” AKP senaryoları mı baskın olmuş bilemem; Türkiye resmi heyetinde seçici davranılmış.

Erdoğan'ın New York heyetine, BM'nin “iklim değişikliği ve göç” gündemi dikkate alındığında ilgili bakanlıklar; Çevre ve Şehircilik ile İçişleri Bakanlarının dahil edilmemesi bu tasarrufa takılmış olabilir!

AKP'nin “A Takımı” heyette

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve eski Başbakan ve AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım Erdoğan'ın heyetinde yer aldı.

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, ekipten önce New York'a gidip, temaslarına başlamıştı.

Erdoğan'ın New York ziyaretinde ilk durağı, 2017 yılında temelini attığı ve yapımını IC İçtaş İnşaat ve ABD'li Tishman'ın üstlendiği (Kaynak: Vahap Munyar 25 Eylül 2019) 35 katlı Türkevi'ydi.

İkinci durağı; Erdoğan'ın BM Genel Kurul katılımcısı ülke liderlerine dağıtacağı “Daha Adil Bir Dünya” kitabı ile aynı başlığı taşıyan Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) konferansı oldu.

ABD ile Türkiye arasında nazar boncuğu kabilinden “pozitif gündem” oluşturan ekonomik ilişkiler kendi yatağında akıyor.

“Biz bize” Yatırımcı Konferansı

Bu satırların yazıldığı........

© Sözcü


Get it on Google Play