We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Akdeniz medeniyetinin dışında kalmanın bedeli ağır oluyor

109 52 55
20.09.2020

“Mavi vatan” kavramının isim babası Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, “AB-ABD, Türkiye'nin okyanuslardaki zenginliklerden yararlanmasını engellemek istiyor” diyor.

ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin oluşturduğu Atlantik hegemonyasının Türkiye'yi denizlerden kopartmak istediğini söyleyen Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz'in sorduğu temel soru şu:

21.yüzyılda denizlerin hakimi kim olacak?

Gürdeniz, Balyoz kumpasından girdiği Silivri Cezaevi'nde geçen 3.5 yıllık sürede 4 kitap yazdı.

Aradan 6 yıl geçti.

Gürdeniz'in dikkat çektiği hegemonya; İsrail üzerinden Kıbrıs adasını yalayarak ilerledi ve Doğu Akdeniz'e demir atmaya çalışıyor.

Cem Gürdeniz

Doğu Akdeniz'in; dibindeki balıklardan içinden geçen boru hatlarına, hava sahasından gemi taşımacılığına kadar kaç trilyon dolarlık bir pazar olduğu hesaplanmadı.

Akdeniz medeniyetinin en büyük ortağı AB'ye burun kıvırmanın maliyeti her geçen gün katlanıyor.

★★★

Gürdeniz, isim babası olduğu “mavi vatan” doktrinini ilk kez ne zaman dile getirmiş, kendisinden okuyalım:

14 Haziran 2006 günü Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda düzenlediğimiz ‘Karadeniz ve deniz güvenliği' konulu sempozyumda ilk kez kullandığım bir kavramdı. Kısaca canlı ve cansız kaynakları ile çevrelendiğimiz Karadeniz, Akdeniz ve Ege'deki deniz yetki alanlarımızı (karasuları, kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge) kapsayan vatanın adıydı. Bu vatanın sathı, su kütlesi, dibi ve dibinin altındaki kara kütlesi bizimdir. Bu vatanın büyüklüğü kara ülkemizin yarısına eşittir.”

★★★

Tarihte ilk kez 1947 yılı sonunda petrolün denizden çıkarılması, denizleri yalnızca üzerinde askeri ve lojistik üstünlük sağlayan bir “mavi kalkan” olmaktan öteye taşıdı.

Norveç, 1969 yılında denizde zengin........

© Sözcü


Get it on Google Play