We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suriyelilerin tarikatı, Türkiye’ye yayıldı

378 101 254
15.09.2021

Diyanet İşleri Başkanı olarak ilk Tayyar Altıkulaç'ı tanımıştım. Akşam gelen bir telefon, bir milletvekilinin başkana makamında silah çektiği yolundaydı. Silah çekme nedeninin de bir tayin yüzünden olduğunu öğrendim.

Saat 21.00 civarıydı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın o dönem merkezi olan Kocatepe'deki binasına gittiğimde özel kalem müdürlüğü doluydu. Olayı duyan ya da haber verilen Diyanet personeli toplanmıştı. Başkan Altıkulaç'ın makam odasına girdiğimde yanında yardımcısı Hamdi Mert bulunuyordu. Olayı ayrıntılı bir biçimde anlattı.

VEKİLİN EVİNDE

Diyanet'te fotoğraf çekmiş olayı birinci ağızdan dinlemiştim. Ayrıca yaşananlarla ilgili tutanak da düzenlenmişti. O tutağı da aldım. Ama bunlar yetmezdi. Bir de silah çektiği öne sürülen milletvekiliyle konuşmak gerekiyordu. Geç sayılacak bir saatte milletvekilinin evine gittim. Olayı bir de ondan dinledim. Ertesi gün, haber sadece o dönem çalıştığım Hürriyet gazetesinde manşetten yayımlanmıştı. Gazetecilik dilindeki “Atlatma haber”in en seçkin örneklerinden birisini yapmıştık.

Bu tanışıklık ve haberden sonra Diyanet İşleri ile ilgili haberleri de sıkça yazmaya başladım. Organ naklinin günah olmadığına ilişkin Din İşleri Yüksek Kurulu'nun fetvası da son derece önemliydi. Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın bu konudaki çabaları, diğer ülkelerdeki örnekleri anlatması da kararın alınmasında hayli etkili olmuş, bundan sonra organ nakli konusunda yasal düzenleme yapılmıştı. Siyasetin etkisinde kalmadan Din İşleri Yüksek Kurulu kararlarını özgürce veriyordu. Günümüzde aynı şeyler söylenemiyor.

TARİKATLARA TESLİM

Bir tarikatın sözcüsü ve ekran yüzü konumundaki kişiyle konuşurken Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevini yapmaması sonucu bugün tarikat ve cemaatlerin arttığını........

© Sözcü


Get it on Google Play