We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sahabenin yanında Nemrut Dağı yazılı tabelayı istemediler

317 126 177
24.09.2021

Dünyanın 8. harikası olarak bilinen ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları arasında yer alan, güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yerlerden biri 2 bin 206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı'dır. Adıyaman'a gelenler mutlaka Nemrut'a çıkar.

Menzil Şeyhi Saki Erol'la röportaj için Menzil'e gittiğimde, güneşin doğuşu için değil ama gün içinde fırtınaya direne direne Doğan Kitap'tan Sefa Kılıç'la Nemrut'a çıkmıştık. Hep kitaplarda, turizm dergilerinde, broşürlerde gördüğüm Nemrut'ta, Aslan, Zeus, Kommagene, Antiochos, Apollon, Harekles, Kartal heykellerini görmüştüm. Kitapçı ve kırtasiyeci Zeynep Yaşar da bana o heykellerin maketlerini armağan etmişti.

TEKER TEKER SİLİNİYOR

Adıyaman'da yol tabelalarında şu günlerde önemli değişiklikler olmaya başladı. Yol ortasında bulunan büyük tabelalarda örneğin Kahta, Safvan Bin Muattal, Nemrut Dağı, Diyarbakır yazılıyken, şimdi Nemrut adının Karayolları Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından boyayla kapatıldığını görürsünüz. Yalnız orada değil, Safvan Bin Muattal ile Nemrut adının birlikte yazılı olduğu tabelalarda artık “Nemrut”u göremezsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin AKP'de olduğu dönemde verilen maddi destekle Adıyaman'ın Samsat ilçesi sınırlarında yer alan, sahabe Safvan Bin Muattal hazretlerinin türbesinin bulunduğu yerde külliye yapılıyordu. Sahabe adına kurulan Safvan Eğitim, Çevre, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği yöneticileri ve bazı AKP'li milletvekillerinin baskısı sonucu Nemrut Dağı ismi yol tabelalarından teker teker silinmeye başlandı.

AYNI TABELADA İSTEMEDİLER

Turizm kenti Adıyaman'a gelirken yollarda bulunan mavi renkli tabelalarda yer alan yazılarda Nemrut Dağı isminin üzerine beyaz boya sürülerek kapatılması, aynı güzergahta bulunan sahabe Safvan Bin Muattal yazısının kalması dikkat çekti.

Sahabe Safvan Bin Muattal türbesi adına kurulan “Safvan Eğitim, Çevre, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği yetkililerinin, bazı siyasilere yaptığı “Nemrut'la aynı tabelada olmak istemiyoruz” baskısı sonuç verdi.

Böyle bir uygulama ile adı geçen Adıyamanlılardan, bu saçmalığa izin verenler ve tabelaları boyamak suretiyle Nemrut Dağı ismini silenler hakkında yasal işlem başlatılmasını isteyenler var. Ama açıkçası kimsenin sesi çıkmıyor.

ÜNİVERSİTEDE ZİKİR

Turizm kenti olan Adıyaman'da etkili bir tarikatın sosyal hayata baskısı ve buna benzer onlarca derneğin faaliyetlerinin AKP hükümeti ve bazı milletvekilleri tarafından maddi olarak desteklenmesi de halkı rahatsız ediyor. Aynı kentte, üniversitede tefli, ilahili zikirler edilmişti. Şimdi de ören yerlerini gösteren tabelalardan tarihi mekanların ismi silindi.

Konuyu Karayolları yetkililerine sorduğumda, “Tabelada yazılı olan Nemrut Dağı solmuştu o yüzden boyandı” diyenler oldu. Aynı tabelada, aynı renkte yer alan Safvan Bin Muattal yazısı neden solmamış ya da onun üzeri beyaz boyayla kapatılmamış? Adıyamanlıların aklıyla resmen dalga geçiyorlar.

Karayolları yetkilisi de dalga geçiyor. Nasıl mı? Kendisine, tabeladan “Nemrut”un niçin çıkarıldığı sorulduğunda, “Tabelanın mavi zemini üzerine sahabe Safvan Bin Muattal ile Nemrut Dağı kahverengi zeminde yazılıydı. Ne hikmetse, Nemrut yazısı kavladı. Çirkin gözükmesin diye üzerini beyaza........

© Sözcü


Get it on Google Play