We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yurt sorunu, kız öğrencilerde okula gitme oranını düşürebilir

44 35 44
23.09.2021

Bugün konuğum; Ak Parti'de Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı, daha sonra 2014-2016 yılları arasında Başbakan ve 2. Genel Başkan olarak görev yapmış olan, Gelecek Partisi Kurucu Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu…

Sayın Davutoğlu, bugün ülkemizin en önemli sorunlarının başında halkın geçim sıkıntısı, zamlar ve özellikle ev kiralarının aşırı artması geliyor. Vatandaş fahiş kiraları ödeyemiyor, üniversite öğrencileri kalacak yurt ve ev bulamayıp “Barınamıyoruz” hareketi başlattılar ve parklarda yatıyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” isimli bir kitap yazdı ve “Biz göreve geldiğimizde üniversite öğrencilerinin aldığı burs 45 Lira'ydı, şu anda 650 Lira” dedi. 20 yıl öncenin 45 TL'sinden söz edilmekte. İlk sorum; kitabın adı için ne düşünüyorsunuz, daha adil bir Türkiye bundan daha önce olabilir miydi, neden olmadı?

Bazı kavramlar vardır ki söylemsel değerinden çok eylemsel değeri önemlidir. Bir kavramı kitap başlığı olarak zikretmekle o kavramın gereğini yapmış olmazsınız. Mesela adalet böyledir, ahlak böyledir, erdem böyledir, adaletten bahsetmek değil adaletli olmak gerekir. Ben Başbakanlığı bıraktıktan sonra gençlerle sohbet ettiğim “Duruş” diye bir kitap yazdım. Orada da şunu söyledim; ahlakçı olmamak lazım, ahlaklı olmak lazım. Ahlakçı her gün ahlaktan bahseder ama ahlak ancak eylemle ortaya konan bir şeydir. Adalet kitap başlığı olmak için değildir, uygulamak içindir. Siz hiç adaletten söz etmeseniz bile adil bir insansanız herkes fark eder ama her gün adaletten bahseden birisi adaleti eylemlerine yansıtmazsa bunun bir değeri yoktur. Cumhurbaşkanı'nı dinlerken bu kitabı bütün dünya liderlerine dağıtacağını söyleyince üzüldüm. Çünkü o anda Türkiye'nin adalet, hukuk kriterleri açısından, özgürlük kriterleri açısından herhangi bir uluslararası kuruluşun sıralamasına baksa o liderler, görürler ki Türkiye'de bir adalet eksikliği var. Bütün Anadolu'yu dolaşıyorum, Türkiye'nin doğusunda batısında en çok şikayet edilen konulardan biri işsizlik ve ekonomik sorunlar, diğeri adaletsizlik ve hukuk sorunları. Şimdi, bir ülkede liderlik yapıyor olacaksınız ve ülkenin en fazla şikayet edilen konusu hukuksuzluk, adaletsizlik olacak, ondan sonra siz kitap yazacaksınız. Kitap yazarın kaleminden çıkmalı, birleri adına yazılmamalı. Adalet ancak eylemle ortaya konduğu zaman değer ifade eder, isim olarak zikredilip uygulamada görülmediği zaman duyanda bir burukluk oluşturur, maalesef tablo bu.

‘ÇİFTÇİNİN HALİ PERİŞAN'

Seçime daha en az bir yıl var gibi görünüyor, siz muhalefet partileri olarak halkın bu geçim sıkıntısı, kiralar ve öğrenciler konusunda seçime kadar ne yapabilirsiniz?

Sayın Cumhurbaşkanı eskiden birlikte çalıştığım birisi olarak, son dönemdeki demeçlerine, haline tavrına baktığımda şu anda mutlak anlamda bir uzlaşmazlık içindeyiz. Haline üzülüyorum. Çünkü Cumhurbaşkanı gerçeklikten kopmuş başka bir alemde yaşıyor. Bunun göstergelerinden biri Amerika'ya giderken “Çiftçi halinden memnun” diyor, şu anda hiçbir çiftçi halinden memnun değil, “tarım öldü” diyor, “hayvancılık öldü” diyor. Şeker pancar fiyatında yüzde 25'lik artış var, “Bu artış enflasyonun üstünde” diyor. Şeker pancarı üreten çiftçinin enflasyonu yüzde 19.25 değil, onlar araba veya makine almıyor, aldıkları gübre, yem, mazot, bunlarda enflasyon yüzde 150. Aynı şekilde öğrenci yurtları. Benim korkum ne biliyor musunuz; yurt eksikliği nedeniyle kız öğrencilerde okula gitme oranı düşebilir. Bir aile “erkek öğrenci başının çaresine bakar” diyebilir ama kızı için ancak güvenilir bir yurt varsa, hele de bir devlet yurdu varsa gider oraya teslim eder ama........

© Sözcü


Get it on Google Play