We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kiracılara piyango çıktı…

314 13 245
20.01.2019

Yeni yılda, kapsamlı vergi düzenlemelerini içeren ilk kanun olan “7161 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Resmi Gazete'de yayımlandı.
Söz konusu kanun ile yapılan düzenlemelerden bugün en önemli ve milyonlarca mesken kiracısını ilgilendiren değişikliği dikkatlerinize sunmak istiyorum.
Kira bedelinin belirlenmesinde “tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim” oranı kullanılacak. Ülkemizde yaklaşık 19 milyon mesken kiracısı mevcut. Kiracıların kabusu, her yıl yapılan kira artışları. Enflasyon ve kurların, deyim yerindeyse kükrediği 2018 yılını geride bıraktığımız bu günlerde, kiracılara yeni yıl piyangosu çıktı desek yanlış olmaz.
Kanunun 56'ıncı maddesiyle, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun kira bedelinin belirlenmesine ilişkin 344'üncü maddesinde yapılan değişiklikle kira bedelinin belirlenmesinde, üretici fiyat endeksi yerine, “tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim” oranının kullanılacağına ilişkin düzenleme yapılmıştır. Borçlar Kanunu'nun........

© Sözcü