We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İşin sırrı: Batırılamayacak kadar borçlu olmak

201 24 151
15.10.2018

Ülkeyi yönetenlerin, ülkede kriz miriz yok söylemlerine karşılık; konkordato taleplerinin rekor kırdığı, borçluların borçlarını yeniden yapılandırmak için banka önlerinde kuyruk oluşturduğu bir dönemdeyiz. Borçlu kişi ve kurumların; bankalara, finansal kiralama şirketlerine, faktoring şirketlerine ve finansman şirketlerine olan kredi borçlarına ilişkin yeniden yapılandırılma yönetmelikleri çıkarılıyor ve çerçeve anlaşma, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nca onaylanarak yürürlüğe giriyor.

ADALETSİZLİK HER YERDE…

Bu yılın başlarında, Türkiye'nin en önemli 7 grubu toplam 23.5 milyar dolarlık borçlarını yapılandırmak üzere, bankaların kapısını çaldı. İlgili grupların borç tutarının yüksekliğini dikkate alan bankalar; bu kadar alacağın üzerine çizgi çekemeyecekleri için, kerhen bu borçları 9 yıla varan vadelerde yeniden yapılandırdılar.
Yapılandırma kuyruğuna, bu 7 grubun yapılandırma yaptığını gören ve zor durumda bulunan şirketler de dâhil oldu. Ancak, küçük bir sorun vardı. Bu grup, bankalara çok fazla söz geçiremiyordu. Bunun üzerine, hükümet devreye girdi ve ‘'Finansal Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Yönetmelik'' çıkardı. Daha sonra, Türkiye Bankalar Birliği tarafından bu yönetmelik uyarınca hazırlanan “Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması” banka ve diğer finans kuruluşları tarafından imzalandı ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nca onaylanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; nakit ve gayri nakit borç toplamı 100 Milyon TL'nin üzerinde........

© Sözcü