We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fahiş zam: Daha çok vergi mi?

84 10 90
11.11.2018

Ülkemizde, döviz kurlarındaki yükselişlerin mal ve hizmet maliyetlerini hiç etkilemediği asla iddia edilemez. Ulaşım maliyetleri petrole bağlı, petrol de ithal olduğuna göre, az çok fiyatların etkilenmesi normaldir.

İşletmelerin stoklarında bulunan mallar envantere girmiş ve maliyet oluşmuştur. Bu mallar ithal mal değilse, yani döviz cinsinden borçlanma söz konusu değil veya peşin ödeme yapılmış ise; ticari mal stoğunda bir birimi 50 lira olan bir ürünün fiyatını, döviz kurlarındaki artışı bahane ederek 60 TL yerine 100 TL'ye satmaya başlar iseniz, fahiş artış tutarı üzerinden yani 40 TL ilave matrah üzerinden vergi ödenmesi gerektiği sonucu ortaya çıkar.

İŞLETMELERİ ZABITA DEĞİL VERGİ MÜFETTİŞLERİ DENETLEMELİ

Televizyonların haber bültenlerinde her akşam, döviz artışını fırsat bilip fahiş artış yapanları denetleyen zabıta görevlilerini izliyoruz. Nihayet dün sonuçlar açıklandı. Döviz kurlarındaki yükseliş gerekçe gösterilerek, yapılan haksız fiyat artışı kapsamında 81.666 ürün denetlenmiş ve 1.612 ürünün etiketlerinde ilgili mevzuata aykırılıklar tespit edilerek, idari para cezası........

© Sözcü