We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Koltuğu kurtardı!

197 65 94
25.09.2021

Merkez Bankası Başkanı ve Para Kurulu üyeleri, faizi indirdiler. Koltuklar kurtuldu. Türkiye'de koltukları Cumhurbaşkanı ve parti başkanı veriyor. Faizin inmesini de Cumhurbaşkanı ve parti başkanı istiyordu. Faiz inmeseydi, onlar koltuklarından düşürülecek yani atılacaklardı. Bir önceki Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, bu yüzden gece vakti gönderilmişti.

Faiz yine indi.

Dolar da fırladı.

Fiyatlar zaten ateşti.

Yeniden ateşlenecek.

Faiz insin ya da çıksın peşinde değilim. Bütün vatandaşlar gibi ben de tutarlılık arıyorum. İndiriyorsun, ne elde ediyorsun? Elle tutulur bir fayda gösterebilmiş olsa “haklı” diyeceğiz. 200 milyar doları geçti diye övündüğü ihracat mallarının üretiminde yüzde 70- 80 ithal malı kullanılıyor. İthalata göbeğinden bağlı ihracat modeli kuruldu. Tüm ekonomik üretimde ise ithal girdi oranı yüzde 40-50. Bu açıdan bakınca; dolar artınca ithal girdi yüksekliği yüzünden fiyatlar da artacak. Merkez Bankası'nın hedefi; “enflasyonu frenlemek ve Türk Lirası'nın değerini korumak” fakat kullandığı araçlar, “yalama” yapıldı. Enflasyon yükselirken faiz indi.

Dolar yükseldi.

TL değer kaybetti.

Kime çalışıyorsunuz?

★★★

Merkez Bankası'nın temel amacı; “enflasyonla mücadele ve TL'nin değerini korumak” ise neden “fiyat artışını ateşleyecek yolu bilerek, isteyerek” yeniden denemektesiniz? Daha önce de faiz indirdiniz, dolar fırlayınca Merkez Bankası rezervleri satılarak kurları frenleyeceğinizi düşündünüz.

Ne oldu?

Fiyasko!

128 milyar doları; kime, hangi tarihte, ne kadar miktarda sattınız da döviz rezervi eridi, eksiye indi? Henüz hesabını veremediniz.

Manşet........

© Sözcü


Get it on Google Play