We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Aralarına Çin girdi!

115 35 94
24.09.2021

Amerikalı, İngiliz, Fransız, Alman fikir adamları yıllarca üzerinde düşündüler. Kitaplar yazıldı. Bilimsel makaleler yayınlandı. Soru “Çin niçin geri kaldı?” üzerineydi.

Kağıdı Çin buldu.

Barutu Çin buldu.

Porseleni Çin buldu.

Tahta baskıyı Çin buldu.

Ve çok önemli: Devlete memur olacakları (kamu görevlisi) seçerken, torpil, kayırma, kollama, ahlaksızlık olmasın diye “yazılı sınav yapma” fikrini de Çin buldu. Çin yüzyıllar boyunca entelektüel açıdan dünyayı yönetmesine rağmen niçin düşünce, fikir, buluş egemenliğini Batı'ya; ABD/ İngiltere/ Fransa/ Almanya'ya kaptırdı?

★★★

Hem Çin'de ve hem Batı'da; ticari kurallar aynı düzeyde ve ticaret merkezleri aşağı yukarı aynı tarzdaydı. Çin'de de ve Batı'da Ortaçağ öncesi ticaret için gemileri inşa eden devletti. Ne oldu da “modern iş yöntemlerini kullanmakta” Çin Batı'dan geride kaldı?

Araştırdılar.

Derinine indiler.

Sebebini buldular.

1-Üzengi.

2- Barut.

Bu iki buluş da önce Çin'de yani Orta Asya'da kullanılmasına rağmen Çin'i geri bıraktı. Çünkü üzengi, Avrupa'da yani Batı'da “şövalye sınıfının ücünü” önemli ölçüde artırarak feodalizmin yaratılmasına yardımcı oldu. Barut ise şövalye sınıfının gücünü azaltarak Avrupa'da feodalizmin yıkılmasına sebep oldu ve yani modern iş yöntemleri........

© Sözcü


Get it on Google Play