We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Özgürlük ve Demokrasi Adası (Yassıada)

25 10 37
30.06.2020

Genç kuşak bu adayı, adanın tarihini, kimliğini bilemez. Okuyup araştırmayı sevmediği için merak da etmez. O yüzden ben ufak bir hatırlatma yapayım…

1950 yılında yapılan demokratik bir seçimle Demokrat Parti iktidara gelir, hükümet kurulur ve Celal Bayar Cumhurbaşkanı, Adnan Menderes Başbakan olur. DP yönetimi iktidarının son yıllarına doğru gittikçe sertleşen uslup ve baskıcı yöntemlerle demokrasiden uzaklaşmaya başlarlar. O dönemdeki hukuksuzluklar, özgürlüklerin kısıtlanması ve toplumsal olayların artması ülkede derin yaralar açar. Ve 27 Mayıs 1960'da askeri darbe olur. O dönemin tüm yöneticileri, cuntanın oluşturduğu özel bir mahkemede 14 Ekim 1960 yılında yargılanmaya başlar. Yargılama sonucunda Başbakan ve iki bakan idama mahkum edilir. Bu idamların yapılmaması için Rahmetli İnönü çok gayret gösterir ama maalesef Türk Siyasi yaşamında kara bir leke olarak yer almasına mani olamaz.

Değerli Okurlar; işte o 60 ihtilaline ev sahipliği yapmış olan Yassıada bugün “Demokrasi ve Özgürlük Adası” olarak ilan edildi. Günümüzdeki imarı ile tüm özelliklerini yitirmiş, tarihi kimliği de tümüyle kaybolmuştur. Muhteremler; hiç mi o dönemi yaşayanlara danışmak aklınıza gelmedi? Bu ülkenin birçok ünlü tarihçisi ve daha da önemlisi o günleri yaşayan aydın ve siyasileri var. Bu işlerin eğitimini almış şehir planlamacıları var. Ama sizler her şeyi çok iyi bildiğiniz için danışmak gibi bir adetiniz de yok. 16 milyonluk kentin belediye başkanına ve şehir planlamacılarına sormadığınız gibi helikoptere binip, Boğaz köprü güzergahlarını belirlediniz. Zeytinburnu gökdelenlerine, o güzelim Ataköy ve Yeşilköy sahiline diktiğiniz gökdelenlerle kalmayıp, Canım İstanbul'u da beton yığınına çevirdiniz!…Sıra Yassıada'ya geldi, orayı da benzettiniz. Yassıada'daki bu yapılanma gündeme gelince feryat seslerini duydunuz mu? Buyrun..

Sayın Hüsamettin Cindoruk, Türk Siyasi yaşamının 70 yılının tanığı olan ulu bir çınardır. Tüm siyasi yaşamında Laik, Demokratik, Hukuk Devleti ilkelerinden ayrılmadan yaşamını sürdürmüş, genç kuşaklara örnek bir insandır. Yaşayan canlı tarih olan Sayın Cindoruk'un Yassıada ve AKP ile ilgili bir söyleşisinden bazı alıntıları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sayın Cindoruk, Yassıada........

© Sözcü