We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Filler tepişir karıncalar ezilir

906 144 541
15.12.2018

Sevgili okurlarım tren, dünyanın her ülkesinde en güvenilir taşıt aracıdır. Binersiniz, tıngır mıngır gidersiniz.
Yolcu trenlerinde restoran vardır, karnınızı doyurursunuz.
Ancak bizim trenlerimizde bazı tuhaflıklar vardır. Örneğin Ankara-İzmir mavi treni gideceği yere hiçbir gün zamanında varamaz. Saatlerce gecikme yaşar ve çıldıracak duruma gelirsiniz.
Evet, yolcular trene güvenerek biner. Şimdi hızlı tren çıktı ancak Ankara'da feci bir kaza yaptı. Aynı hatta yol verilen hızlı trenle kılavuz lokomotif kafa kafaya çarpıştı.
Sonuç dokuz ölü.

★★★

Bu olayla ilgili acı gerçekler kazadan birkaç saat sonra ortaya döküldü.
Sinyalizasyon sistemi yokmuş!
Akıl alacak şey değildir.
Sen Ankara'dan ve diğer illerden her gün bir sürü hızlı treni yola çıkaracaksın ama altyapının ve güvenliğin temel unsuru olan sinyalizasyon olmayacak.
Demek ki hızlı trenin gittiği hiçbir ilde sinyalizasyon yok. Görevliler aralarında cep telefonuyla, ya da telsizle haberleşirmiş.
İlkelliğin bu kadarı ancak Etİyopya, Bangladeş gibi ülkelerde olabilir.
Bundan beş ay önce Çorlu'da bir tren kazası oldu ama nedeni sinyalizasyon değildi. Yağan yağmurlar toprağı götürmüş, rayların altını boşaltmıştı.
Tren devrildi, 25 kişi can verdi.

★★★

Şimdi, Çorlu'da olduğu gibi Ankara'daki kazada da bazı alt düzey demiryolu görevlileri tutuklanacak ve hesap onlardan sorulacak.
Üst düzeydeki gerçek sorumlulara ise yine hiçbir şey olmayacak.
Ulaştırma Bakanlığı yetkililerine kimse bir şey sormayacak ve dosyalar her zaman olduğu gibi zamanla unutulacak ve kapatılacak.
Rayların altındaki toprağın boşalmasından, hızlı trenlerin sinyalizasyon olmadan yola çıkarılmasından, yani bu kazalardan kimler sorumludur, giden canların hesabı kimden sorulacaktır?
Makasçılar, makinistler, hareket memurları, yol bekçileri falan filan!
Sonra da bir sürü palavra…
“2023........

© Sözcü