We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ziya Selçuk niye gitti?

817 703 543
07.08.2021

Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama ben Türkiye'nin yaşadığı bütün sorunların kaynağının “eğitim” olduğunu düşünüyorum.

Eğitim alanında evrensel bir standart yakalayan ülkeler, liyakatli insanlarını artırabilir, sosyal/ekonomik/kültürel sorunların bir çoğunun kaynağını ortadan kaldırabilir ve kurduğu sistem sayesinde daha fazla üretip, yaşam standartlarını, refahını artırabilir.

Eğitim, aynı zamanda “sosyal devlet”in en önemli sac ayağıdır. Fırsat eşitliğinin de teminatıdır.

Bizim Anayasamıza göre de Türkiye Cumhuriyeti, bütün vatandaşlarına devlet eliyle eğitim ve sağlık hizmeti sunmak zorundadır.

Türkiye Cumhuriyeti'nde bir insan, hırsızlık yapmak, başkalarının sırtına basarak yükselmek gibi gayri ahlaki yollara başvurmazsa eğer, sadece eğitim sayesinde üretim aşamalarına dahil olur, donanımını, liyakatini artırır, yaşam standardını ve refahını yükseltir.

Isparta İslamköy'ün “Çoban Sülü”sü merhum Süleyman Demirel'in önce mühendis, sonra bürokrat, peşi sıra da siyasetçi olup Cumhurbaşkanlığı makamına çıkabilmesinin en önemli aracı, Cumhuriyet'in eğitim yoluyla sunduğu fırsat eşitliğiydi.

★★★

Türkiye'nin AK Parti iktidarındaki en önemli sorunlarının başında da “eğitim” geldi.

Geride kalan 19 yılda eğitim sistemimizde ilerleme bir kenara, gözle görülür bir gerileme yaşandı. Erdoğan'ın liderliğiyle geçen 19 yılda tam sekiz kez Milli Eğitim Bakanı değiştirilmesi, durumdan Erdoğan'ın da memnun olmadığını gösteriyor.

Bana göre Milli Eğitim Bakanlığı görevine gelenlerin en önemli sorunu hep “davul bakanda, tokmak başkasında” durumudur.

Ziya........

© Sözcü


Get it on Google Play