We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yeşil ve mavi düşlerden bize kalan

253 40 81
10.09.2021

Bugün bir sanat etkinliği yazacağım.

Ancak yazmadan önce karşımda açık olan televizyonda gördüğüm bir haberin düşündürdüklerinden söz edeceğim. Çünkü o haber, yazmak istediğim sanat etkinliğiyle bire bir örtüşüyordu.

Haberin televizyoncuların “KJ” dedikleri alt yazı bölümünde “Van gölü 1 km çekildi” yazıyordu. Ekranda konuşan uzman, gölün belli dönemlerde çekildiğini ama o normal çekilmenin hiç bu kadar olmadığını anlatmaya çalışıyordu. Belki de 20 sene sonra 1 km 10 km olacaktı. Kim bilir?

Aklıma Kars'taki yaylamızda, evdekilere haber vermeden yüzmek için kaçıp kaçıp gittiğimiz, kağıttan gemiler yüzdürdüğümüz, hayvanları yıkadığımız küçük göl geldi.

2 bin 300 metre yüksekte bir gölün kıymetini bilemeyecek yaştaydık ve daha biz o yaştayken, henüz okumak, hayata tutunmak için büyük kentlere göç etmemişken kayboldu gitti.

Kimse neden kuruduğunu sorgulamadı, üzerinde dahi durulmadı.

Daha bir ay önce Karadeniz'in aşırı yağmurlardan sele teslim olduğu günlerde ülkemizin güneyinde nem yüzde 5'in altına düşmüş, aşırı kuraklık nedeniyle çok geniş bir alanda ormanlarımız yanmıştı. Onun da nedenleri üzerinde pek duramadık.

★★★

Artık “iklim Değişikliği” kavramının sadece bir grup entelektüelin ürettiği “sürreal” bir kavram olmadığını biliyor, sonuçlarını ağır bedeller ödeyerek yaşıyoruz.

Yeraltı suları hoyratça kullanıldığında doğa ana dev obruklar açarak uyarıyor.

Derelere dokunduğumuzda, yatağını değiştirdiğimizde, HES kondurduğumuzda yağmur suları dağlardan ovalara sel olup, felaket olup akıyor.

Ağaçları kestiğimizde, yerine termik santrallar kondurduğumuzda oksijenimiz........

© Sözcü


Get it on Google Play