We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sorun “Külliyen” çözülür artık

471 124 138
21.07.2021

1974'te Mehmetçiğin icra ettiği Barış Harekatı'yla büyük bir zulümden kurtarılan Kıbrıs Türkleri, 1983'ten bu yana Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) çatısı altında yaşıyor.

KKTC'yi ne yazık ki sadece Türkiye Cumhuriyeti tanıyor.

Bu durum KKTC'de yaşayanlar için çok can sıkıcı sonuçlar doğuruyor.

– Mesela, KKTC pasaportu Türkiye dışında hiçbir yerde geçmiyor. KKTC'de yaşayanlar ya (şu anda Rumlar tarafından sahiplenilmiş) Kıbrıs Cumhuriyeti ya da Türkiye Cumhuriyeti pasaportu kullanarak seyahat edebiliyor.

– Mesela, 1981'de İzmir'de yapılan İslam Olimpiyatları'na Kıbrıs Türk Federe Devleti takımı da katılmış, İran ve Türk milli takımıyla maç yapmıştı. Bugün bırakın KKTC takımlarının başka yerlerde müsabakalara katılmasını, bizim milli takımlarımız KKTC'ye gidip (bırakın maçı) kamp dahi yapamıyor.

Mesela, ülkeye kara ve havadan katı bir ambargo uygulanıyor. KKTC'ye gitmek isteyen yabancılar ya Ankara ve İstanbul'dan aktarmalı ya Kıbrıs Rum Kesimi üzerinden gidebiliyor. Doğrudan KKTC'ye inenler Güney Kıbrıs'a dahi geçemiyor. KKTC'yi tanıyacağı söylenen Azerbaycan bir charter seferi düzenlemiş ama aldığı tepkilerden devamını getirememişti.

Mesela, KKTC'den doğrudan ihracat ya da ithalat yapmak........

© Sözcü


Get it on Google Play