We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

NY’tan “zor görev”le dönebilir

539 39 79
20.09.2021

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kapanış toplantılarına katılmak için ABD'nin New York şehrine gitti.

Ziyaretle ilgili en büyük beklenti, Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden'la görüşebilmesi.

Erdoğan ve Biden daha önce NATO toplantısı sırasında görüşme fırsatı bulmuş, ancak görüşmeden somut bir sonuç çıkmamıştı.

Taraflar asıl amacı “masanın devrilmemesi” olarak açıklamıştı ve görüşmede bu amaca ulaşıldığı iki tarafça da ilan edilmişti.

Söz konusu görüşmede, Türkiye'nin ABD'den beklentilerinin hiçbiri karşılık bulmamıştı. ABD'nin Suriye'de PKK'yı açıktan desteklemeyi sürdürmesi, FETÖ'yle mücadele konusunda Türkiye'yle hiçbir şekilde iş birliği yapmaması, Ankara'yı hayal kırıklığına uğratmıştı. Konu gündeme gelmediğinden Erdoğan'ın, görüşmede Biden'ın 1915 olaylarıyla ilgili “soykırım” ifadesini kullanmasına tepki göstermesi dahi mümkün olmamıştı.

Biden, söz konusu görüşmede, Türkiye'nin beklentilerinden çok, kendilerinin Afganistan'la ilgili beklentilerini öne çıkarmıştı.

ABD tarafı, masaya “ABD ordusunun Afganistan'dan çekilmesinin ardından Kabil Havalimanı'yla kentteki diplomatik misyonları Mehmetçiğin koruması” teklifini koymuştu.

O günden sonra çok şey değişti.

Taliban bütün ülkeyi kontrol altına aldı. Ülkedeki yabancılar ve Taliban'ın hedefi olabilecek Afganistan vatandaşları tahliye edildi. Mehmetçik de dahil bütün yabancı güçler de ülkeyi terk etti.

Erdoğan'ın New York'ta ABD Başkanı Biden ya da ABD yetkilileriyle yapacağı görüşmenin birinci gündemini yine Afganistan oluşturacak.

ABD tarafı,........

© Sözcü


Get it on Google Play