We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Keşke o kadar basit olsa!

366 113 47
06.08.2021

301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasının üzerinden bir hafta geçmişti. Takvim yaprakları 20 Mayıs 2014'ü gösteriyordu.

Cumhurbaşkanı (o gün Başbakan) Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin TBMM'deki grubuna seslenmek için kürsüdeydi. Faciayla ilgili hassasiyetini göstermek için ilginç bir cümle kurdu.

Aynı gün saat 12.42'de sosyal medya danışmanı, “paylaş” butonuna tıkladığında Erdoğan'ın cümlesi Twitter'a şu şekilde yansıdı:

“Bu ülkenin Başbakanı olarak açıkça ifade ediyorum ki Dicle'nin kenarındaki kurdun kaptığı bir koyun bile benim mesuliyetim altındadır.”

(Erdoğan'ın kurduğu bu cümle aslında Mehmet Akif Ersoy'un “Koca Karı ile Ömer” isimli şiirindeki “Kenar-ı Dicle'de bir kurt aşırsa koyunu, gelir de Adl-i ilahi sorar Ömer'den onu” mısraına bir göndermeydi.)

Aynı Erdoğan, önceki gece bir televizyon kanalındaki söyleşisinde “yangın olur da ormanda canlılar yanmaz mı” cümlesini kurdu.

★★★

“Türkiye'de demokrasi nereden nereye geldi” diye sorarsanız eğer, size büyük ihtimalle “Erdoğan nereden nereye geldiyse Türkiye'de demokrasi de oraya geldi” karşılığını verirdim.

Dicle kıyısında kurdun kaptığı bir koyunun mesuliyetini alan bir Başbakan'dan göz göre göre yanan ormanlarda yanan canlıları sıradan bir........

© Sözcü


Get it on Google Play