We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Johnson’ın bisikleti Erdoğan’ın uçağı

578 189 401
10.07.2021

ABD'nin Philedelphia kentinde orta ölçekli bir bisiklet atölyesi işleten Stephen Bilenky, 23 Mayıs 2021 günü bir elektronik mesaj aldı.

Gönderen kısmında “ABD Dışişleri Bakanlığı” yazıyordu. İçeriğinde ise özetle “iki haftadan kısa bir süre içinde bir bisiklet yapabilir misiniz” sorusu vardı.

Bilenky'den bisiklet almak isteyenler en az altı ay bekliyordu. 67 yaşında olan ve 37 yıldır bu işi yapan Bilenky için şok daha bitmemişti: Normal şartlarda istenen bisikleti 6 bin dolara satıyordu. Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bisiklet için ayırdığı bütçe sadece bin 500 dolardı.

Normal şartlar altında hayatta kabul etmezdi ama mesajda bisikleti kimin kullanacağını görünce hemen kabul etti. Üç adamıyla birlikte bisikleti 12 günde hazır hale getirdi ve 4 Haziran'da ABD Dışişleri Bakanlığı'na teslim etti. Bakanlık diplomatları 300 dolar artışla bin 800 dolara çıkan maliyeti mevzuata uydurabilmek için hayli ter döktü.

ABD Başkanı Joe Biden, 12 Haziran günü G7 Zirvesi'nin yapıldığı İngiltere'ye giderken uçağın bagajında Bilenky'nin yaptığı o bisiklet de vardı.

Delaware'deki evinden yaklaşık yarım asır boyunca siyaset yaptığı Washington'a gidip gelirken hep tren gibi toplu taşıma araçlarını kullanan Biden, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson'ın 2019'a girerken Noel Baba'dan yeni bir bisiklet dilediğini biliyordu. Bu nedenle de Johnson'a en uygun hediyenin el yapımı bir Bilenkey bisikleti olduğunu düşünmüştü.

Güvenlik nedeniyle........

© Sözcü


Get it on Google Play