We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İmamoğlu neden şimdi Cumhurbaşkanlığı’nı istemez?

652 54 77
11.09.2021

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2019 yerel seçimlerinde yıldızı yükselen ve popülaritesini hiç kaybetmeyen bir siyasetçi.

İsminin iddialı Cumhurbaşkanı adayları arasında geçmesi tesadüf değil.

“İddialı” sözcüğünü özellikle seçtim, çünkü görünen köy kılavuz istemez. Şu gün Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılsa ve İmamoğlu aday olsa, Binali Yıldırımİstanbul'da yendiği gibi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı da Cumhurbaşkanlığı seçiminde yenebilir. Erdoğan'a yakın medyanın kendisini bu kadar hedef almasının altında da bu gerçek yatıyor olsa gerek.

Peki ben dahi bu iddiayı bu kadar rahat dile getirirken, muhalefet neden doğrudan “adayımız Ekrem İmamoğlu” demiyor ve gereksiz bir “aday kim olacak” polemiğinin figüranı oluyor?

Ya da Ekrem İmamoğlu neden öncelikli hedefini “Cumhurbaşkanı olmak” diye değil de “İstanbul'un en başarılı belediye başkanı olarak tarihe geçmek” diye açıklıyor?

Bugün size bu sorunun yanıtlarını en anlaşılır şekilde sıralayacağım:

(Öncelikle Politikyol.com sitesinde Ali Haydar Fırat'ın İmamoğlu'yla yaptığı söyleşiyi okumanızı öneririm. İmamoğlu o söyleşide, öncelikli hedefinin İstanbul'da tarihin en iyi belediye başkanı olmak olduğunu söyledi.)

– Kamuoyu yoklamalarında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kesinlikle oy vermeyeceğini” söyleyen seçmenlerin oranı her geçen gün artıyor. Bu nedenle de Erdoğan'ı seçimde yenme becerisini sadece İmamoğlu değil, İYİ Parti lideri Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da gösterebilir.

(Bu konuda sadece CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başarılı olamayacağını düşünenlerdenim. Bu düşüncemin........

© Sözcü


Get it on Google Play