We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Her “bal tutan” parmağını yalamıyor!

342 37 0
16.07.2021

“Bal tutan parmağını yalar” derler ya hani…

Bal emekçileri için bu iş öyle kolay olmuyor.

Bugün sizi uzaklara, baldan tatlı bir insan hikayesine götüreceğim ve “bal tutan parmağını yalar” sözünün neden herkes için geçerli olmadığını anlatacağım:

Ardahan'dan Çıldır yönüne doğru giderken, Çıldır'a varmadan 6-7 kilometre önce sol tarafta bir köy var.

Eski adı Sabadur. Ancak bütün köy isimleri gibi Sabadur'un da ismi zaman içinde değiştirilmiş ve “Kuzukaya” olmuş. Sorsanız “Kuzukaya neredir” bilen çıkmaz.

Allahuekber Dağları'ndan doğan, Göle'den, Ardahan'dan geçip Çıldır'a doğru ilerleyen Kura Nehri, tam Sabadur'da yönünü kuzeye döner ve Gürcistan topraklarına girer.

Kura Nehri'nin geçtiği derin vadide kurulan barajın oluşturduğu göl, Norveç fiyortlarını andıran muhteşem bir görüntü ortaya çıkarmış.

Çıkarmış ama çiçek balının coğrafi işaretini alan Ardahan ilindeki “Bal Kraliçesi” Özlem Ballıkaya, bu muhteşem güzelliğin bir bedeli olduğuna dikkat çekiyor:

“Baraj kurulduktan sonra vadiden gelen polen kesildi. Bizim arıları çok olumsuz etkiledi.”

Özlem Ballıkaya'ya “Bal kraliçesi” diyorum çünkü 2018 ve 2019 yıllarında Ardahan'da yapılan bal festivalinde onun ürettiği bal şampiyon seçilmiş.

2020 yılında da salgın olmasa, festival yapılabilse, büyük ihtimalle üçüncü kez şampiyon olacakmış.

Nereden mi biliyorum?

İşini nasıl cefakarca ve severek yaptığını, arılarına nasıl baktığını, hileden nasıl kaçtığını bizzat arılığında gözlemledim.

Özlem Ballıkaya, arıcılığa babasının yanında başlamış. “Çocukken başladım, yaklaşık 25 yıl oldu bu işi yapıyorum” diyor.

Ne yazık ki babasını erken kaybetmiş ve arılarla ilgilenmek onun........

© Sözcü


Get it on Google Play