We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erdoğan’ın 2023 seçim stratejisi netleşiyor

915 70 94
25.09.2021

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın son dönemde yaptığı açıklamalar, kendisinin ve partisinin 2023 seçim stratejisini büyük ölçüde ele veriyor.

Ben bugünden buraya not düşeyim, siz gelecek iki yılda kontrol edin:

Erdoğan'dan 2023 seçimleri öncesinde en çok “yerli ve milli” ifadesini duyacağız. Yoğun bir şekilde “Antiemperyalist” bir dil de kullanacak olan Erdoğan'ın en önemli siyasi kozlarından biri ise “dini söylem” olacak. “Kürt sorunu yoktur, biz çözdük” yaklaşımı sergileyen Erdoğan, aynı zamanda “milliyetçi” bir tavır da sergileyecek.

Erdoğan'ın 2023 öncesinde söylem değişikliğine gideceğini, daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük vaat edeceğini düşünen, yeni bir çözüm süreci bekleyenler büyük bir hayal kırıklığı yaşayacak.

★★★

Neden böyle düşündüğümü şimdi biraz detaylı anlatacağım:

Merkez Bankası'nın son faiz kararı ve döviz kurlarındaki büyük esneklik, düşmeyen enflasyon ve işsizlik rakamları ülke ekonomisinin hâlâ çok kritik dengeler üzerinde seyrettiğini gösteriyor.

Hükümetin 2023'e dek kaynak bulması, ekonomiyi ayağa kaldırması, refahı artırması, işsizlik ve hayat pahalılığı gibi sorunları çözmesi zor görünüyor.

Haliyle Erdoğan'ın ekonomik hayatla ilgili muhtemel seçim vaatlerinin bir karşılığı olmayacak. Zira, bu kadar yetkiyle bu kadar süredir iktidarda olan biri o sorunları çözebilse zaten çözerdi. Seçimden sonra ne değişecek de Erdoğan bugün yapamadığını o gün yapacak?

“O da yaptığı köprülerden, yollardan, havaalanlarından, şehir hastanelerinden söz........

© Sözcü


Get it on Google Play